Hindistan Hükümetinden Güneş Enerjisi’nde İddialı Hedef

2022’de 20 GW’lık güneş enerjisi santrali öngören hedefe uzmanlar kuşkuyla bakıyor

21 Kasım 2009

Uluslararası güneş enerjisi sektörünce uzun zamandır beklenen haber nihayet geldi. Hindistan hükümetinin hazırladığı “Ulusal Güneş Enerjisi” planın Hindistan parlementosunda onaylanması ile güneş enerjisi sektörüne yönelik Hindistan hükümetinin eylem planı su yüzüne çıkmış oldu.

Enerji üretiminde ağırlıklı olarak kömür’den yararlanan fakat çevresel koşullar nedeni ile bu bağımlılığı azaltabilmek ve dünya güneş enerjisi sektöründeki önemli ihracatçı ülkeler arasına girebilme hedefleri doğrultusunda Hindistan hükümetinin bu iddialı adımı attığı belirtiliyor.

Üç aşama’dan oluşan plan 2012 yılında Hindistan’daki mevcut 5 MW’lık güneş enerjisi kurulu gücünü 1 GW’a 2022’de ise 20 GW’a çıkarmayı hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda ilk aşama olarak Hindistan hükümeti 922 milyon dolar harcayacak. 20 GW’lık hedefin Hindistan devletine toplam maliyetinin ise 19 milyar dolar civarında olacağı öngörülüyor.

Hindistan hükümetinin bu iddialı hedefine uzmanlar tarafından ise şüphe ile yaklaşılıyor.

Enerji üretiminde kapasite artışı yaratma’da yavaş olan Hindistan 2007’de yürürlüğe giren ve 2012’de sonlanacak enerji üretim kapasitesi’ni artıracak planın hedefi tutturamayacağı ve %20 oranında sapacağını açıklamış durumda.

Ayrıca elektrik kesintilerinin çok sık yaşandığı ülkede bu yüzden özellikle bir çok sanayi kuruluşunun fosil yakıtlara dayalı olarak kendi elektrik üretim sistemlerini kurduğu ve güneş enerjisi’nin kömüre karşı 2.5 kat daha pahalı olduğu ülkedeki bu durumun hedefe yönelik olumsuz bir etken olacağı belirtiliyor.

Güneş enerjisi sektörünün gelişimine yönelik engel olabilecek diğer bir etken olarak ise hammadde yönünden sıkıntı çekilmeyecek ülkede aşırı nüfus nedeni ile yüksek arazi fiyatları gösteriliyor.

Son olarak özellikle Çin’in güneş enerjisi sektörüne yönelik bölgedeki liderliğinin Hindistan’ı bu hedefe giden yolda ciddi anlamda zorlayacağı belirtiliyor.