Hibrit ve lisanssız yatırımlar için yeni kapasite tahsis edilecek

Atıl kalan 1.024 MW’lık kapasite mevcut projelere tahsis edilecek

11 Eylül 2021

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. daha önce rüzgâr enerjisi yatırımları için tahsis edilmiş olan 1.026 MW’lık kapasitenin hibrit santraller öncelikli olmak üzere rüzgâr ve güneş enerjisi projeleri için yeniden tahsis edileceğini duyurdu.[1]

Duyuruda tahsisin Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun kararı doğrultusunda gerçekleşeceğini bildirildi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu‘nun 26 Ağustos 2021 tarih ve 10375 sayılı Kurul Kararı’na göre tahsiste öncelik ana kaynak ve yardımcı kaynak olarak rüzgâr ve güneş enerjisinin kullanılcağı hibrit yatırımlarının olacak.

Mevcut projeler için tahsis edilecek kapasite miktarı bu projelerin ana kaynağa dayalı gücünün %15’ini geçmeyecek şekilde yapılacak.

Kuruma belirli bölgeler için yapılan başvuruların bölgesel kapasitenin üstünde olması halinde ise kapasiteler projelerin önlisans veya lisansına derç edilmiş elektriksel kurulu güçleri oranında tahsis edilecek.

Hibrit projelere yapılan tahsisatın ardından fazla kapasite kalması halinde ise kalan kapasite bu bölgelerdeki lisanssız elektrik üretim yatırımlarına tahsis edilebilecek. Lisanssız yatırımlar için yapılacak tahsisatta da %15’lik sınır uygulanacak.


[1] Bölgeler Kapasiteler Hakkında Duyuru