Hibrit elektrikli araçlara vergi teşviği getirildi

Bakanlar Kurulu kararı ile hibrit araçların ÖTV oranları düşürüldü

5 Ekim 2016

Bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararına göre elektrik motor gücü 50 kW’ı geçip motor silindir hacmi 1.800 cm3’ü geçmeyen binek otomobiller için yüzde 90 olan ÖTV oranı yüzde 45’e, motor gücü 100 kW’ı geçip motor silindir hacmi 2.500 cm3’ü geçmeyen binek otomobiller için yüzde 145 olan ÖTV oranı da yüzde 90’a düşürüldü.

Karar bugün itibari ile yürürlüğe girdi.

Şimdiye kadar yalnızca tam elektrikli araçlar için ÖTV sağlanması, hibrit araç üreticileri tarafından eleştiriliyordu.

Konu hakkında 2014 yılında Hürriyet Gazetesi’nden Emre Özpeynirci’ye bir açıklama yapan TOYOTA Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt şunları söylemişti;

“Bataryası satılmayıp kiralanan bir araçtan yüzde 3 ÖTV almak, motoru olmayan bir aracın satılmasına izin verilmesinden farklı değildi… Nitekim Türk tüketicisi böyle bir modele ilgi göstermedi. Oysa aynı dönemde hibrit araçlar da benzer bir ÖTV teşviki içine dahil edilseydi, bugün yollarımızda hem çevreyi daha az kirleten, hem de sahiplerinin cebinden daha az yakıt parası alan araçlar dolaşacaktı. Toyota’nın bügün dünya yollarında yürüyen hibrit araç sayısı 6 milyon adeti geçti. Bugün Türkiye satış fiyatı yüksek ÖTV’den ötürü 45 bin Euro olan markanın en popüler hibrit modeli Prius, Türkiye’de tıpkı elektrikli bir araç gibi vergilendirilseydi fiyatı 20-25 bin Euro’ya kadar düşerdi. Bu da talebin artmasına yol açardı.”

Bozkurt aynı açıklamasında Türkiye’de hibrit araç üretimi konusunda ise şunları söylemişti;

“Toyota yönetimine Türkiye’de hibrit araç üretilmesini istedik. Ancak ne yazık ki dünyada büyük teşvik alan bu araçlara yönelik Türkiye’de hiç bir teşvik yok. Bu da talebin olmamasını sağlıyor. Böyle olunca da üretimi gündeme gelemiyor”