”HES’ler İçin Bu Kadar Tepki Beklemiyorduk”

Orman ve Su Bakanı Veysel Eroğlu Sabah gazetesini ziyaretinde HES yatırımları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

10 Kasım 2011

Sabah gazetesinin haberine göre Bakan Veysel Eroğlu, ziyaretinde   cari açık sorunundaki ana etkenin enerji ithalatı olan Türkiye’de, HES’lerin yerli kaynakları harekete geçirmek anlamında hayati önem taşıdığını söyledi.

Bakan Eroğlu HES’lere karşı gerçekleştirilen eylemlerde dış bağlantı olduğunu iddia ederken sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Bu eylemlerde samimi olanlar var ve saygı duyuyorum. Belki biz kendimizi yeterince anlatamadık. Ancak yılda 30-40 milyarı enerjiye ödeyen Türkiye’nin kaynaklarını kullanmasını istemeyenler de var”

”HES’ler elektrik sisteminin sigortası”

HES’lerin elektrik sisteminin sigortası olduğunu anlatan Eroğlu, 2009 başında Ukrayna ile yaşanan doğal gaz krizini hatırlatırken, o günlerde Türkiye’deki tüm santrallerde yedek kapasiteleri kullanma pahasına üretimi sürdürerek Türkiye’nin elektriksiz kalmasını engellediklerini ifade etti.

”Bu kadar reaksiyon beklemiyorduk”

Veysel Eroğlu HES yatırımlarına başladıkları zaman bu projelerin faydalarını herkesin bildiğini, bu nedenle kimsenin karşı çıkmayacağını düşündüklerini fakat bu kadar bir reaksiyon beklemediklerini kabul ederken halkın ikna edilmesi için tanıtım yapılmasının şart olduğunu söyledi. Eroğlu bu nedenle HES’lerin denetimi ve koordinasyonunu tek elde toplandığını, böylelikle bu projeleri toparlayacaklarını ve kendilerini anlatacaklarını ifade etti.

”Ilısu projesinde kandırıldım”

Kendisinin DSİ Genel Müdürlüğü zamanında Ilısu projesini tasfiye edecek iken Avrupalı büyükelçiler tarafından ‘İlişkilerimiz var, krediyi getireceğiz’ denilerek kandırıldığını söylen Eroğlu, projenin kredilerinin kullandırılmadan kesildiğine dair yazı yazıldığını ve projenin iptal edildiğini söyledi.

Projenin yerli kaynaklar ile inşasına  başlandığı bilgisini veren Eroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da projenin 2014’te bitmesine yönelik isteği olduğunu belirtti.