”HES protestoları doğalgaz ithali olarak geri dönüyor”

Bakan Taner Yıldız HES projelerine verilen tepkileri eleştirdi

17 Nisan 2012

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin geçen yıl tükettiği elektriğin dörtte birini HES’lerden elde ettiğini söylerken, HES projelerine karşı çıkan bazı kesimlerin bunları kasıtlı yaptığını iddia etti.

Bakan Yıldız, partisinin İl Toplantısı için geldiği Karabük’te şunları söyledi;

“Bu ülkede geçtiğimiz yıl tükettiğimiz elektriğin dörtte birini HES’lerden elde ettik. Biz ne kadar yerli kaynaklarımızı kullanırsak dışa bağımlılığımız o kadar azalacak. Vatandaşlarımız yaptıkları protestoların bu ülkeye yol, su, köprü olarak değil de doğalgaz ithali olarak döndüğünü bilmeleri lazım”

Enerji Bakanı hükümetlerinin sivil toplum örgütlerinin farklı fikirlerine saygı duyduğunu söylerken sözlerine şu şekilde devam etti;

“Farklı fikirlerin olması gayet normaldir. Ancak bizim yerli kaynağımızdan bahsediyoruz. HES santralleri bizim akan sularımız aynı zamanda ithal ettiğimiz kaynaklar var. Doğalgazı ithal ediyoruz. Şimdi biz olabildiğimizce elektrik üretiminde yerli kaynakları kullansak daha iyi değil mi? Yani su ve kömür. Biz ne kadar yerli kaynaklarımızı kullanırsak dışa bağımlılığımız o kadar azalacak. Ben iyi niyetli bir takım protestolarda bulunan vatandaşlarımızı haricen söylüyorum, bir takım kasıtlı davrananlar var yerli kaynaklarımıza karşı. Biz çevremiz ve yeşilimizle bunu becerecek kabiliyete sahibiz. Çevre hassasiyeti bu ülkenin kaynağıdır. Yeşil bu ülkenin zenginliğidir. Aynı zamanda nehirlerimiz de bu ülkenin zenginliğidir. Niçin biz bunlardan yararlanmayalım. Coğrafyasından kaynaklanan bir kısım ülkelerin hiç nehirleri yok, yükseltiler yok, onlar tabiki yararlanmıyorlar. Yerli kaynaklarımızı daha fazla kullanmamız lazım. Yeşile ve çevreye saygı içerisinde bu projelerin hepsi yapılabilecek durumda ve her birisi bize enerji kaynağıdır. Yalnız doğalgaz fiyatlarına kalsaydık maliyetimiz daha da artardı. Ama bu ülkede geçtiğimiz yıl tükettiğimiz elektriğin dörtte birini HES’lerden elde ettik. Bizden önce yapılan HES’lerden de yararlanmamız lazım. Biz bu manada vatandaşlarımızın yaptıkları protestoların bu ülkeye yol, su, köprü olarak değil de doğalgaz ithali olarak döndüğünü bilmeleri lazım”