HES projelerine Almanya’dan teklif geldi

Akfen Holding’in bazı HES yatırımlarına Alman bir şirket tarafından teklif yapıldı

23 Mart 2012

Akfen Holding tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada Alman Aquila Hydropower şirketi tarafından Holding’in bağlı şirketi AkfenHES Yatırımları ve Enerji Üretimi A.Ş. şirketine satın alma teklifi yapıldığı belirtildi.

Aquila Hydropower, Aquila Capital adlı varlık yönetimi şirketinin bünyesinde yer almakta.

Akfen Holding’in konu ile ilgili açıklamasında şu ifadeler yer aldı, “Şirketimizin bağlı ortaklığı Akfenhes Yatırımları’na Aquila Hydropower’dan gelen teklif, şirketimiz  yönetim kurulu tarafından incelemeye alınmıştır” denildi.

Akfen Holding üç grup şirketi aracılığı ile Ocak 2007’den beri hidroelektrik santralleri alanında yatırım yapmakta. Alman şirketin teklif götürdüğü AkfenHES Yatırımları ve Enerji Üretim AŞ ‘nin ise toplam 128.4 MW kurulu gücünde 10 HES projesi bulunmakta.

Bunun dışında Akfen Holding’in, Akfen Hidroelektrik Santrali Yatırımları A.Ş. şirketi portföyünde 105.2 MW kurulu gücünde 7 proje ve Akfen Enerji Kaynakları Yatırım ve Ticaret A.Ş. portföyünde baraj tipi Laleli HES (104.7 MW) ve nehir tipi Adadağı HES (4.7 MW) olmak üzere toplam 109.5 MW kurulu güce sahip 2 proje bulunmakta.