Hawaii güneş+depolamalı elektrik kullanmaya başladı

Proje sayesinde elektrik tüketicilerinin faturaları düşecek

7 Haziran 2023

Amerika Birleşik Devletleri’nin Hawaii eyaletinde ilk güneş + depolama projesi tamamlanarak şebekeye elektrik vermeye başladığı bildirildi.

Hawaii Elektrik İdaresi açıklamasına göre AES Corp. şirketi tarafından inşa edilen 30 MW/120 MWh kapasiteye sahip santral, şebekeye dört saat boyunca güneş enerjisinden üretilerek depolanmış elektriği verebilecek. [1]

İdare 25 yıllık alım garantisi sağladığı projede üretilen elektriği bu süre boyunca kilovat-saat başına 9 ABD Doları-sent fiyat üzerinden satın alacak.

Açıklamada santralde üretilen elektrik sayesinde Hawaii adasının elektrik üretimindeki yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretimi %48’den %54’e yükseleceğine dikkat çekilirken, adanın fosil yakıtlara olan bağımlılığın azalması ile de elektrik tüketicilerinin faturalarının ortalama olarak ayda 5 ABD Doları düşecek.

Bununla birlikte projenin sahibi olan AES Corp. güneş+depolama yatırımlarını artırmayı planlıyor.

Halihazırda Hawaii’nin Maui adasında 82MW/240 MWh kapasiteli güneş+depolama projesini sürdüren şirket, kapattığı bir kömür santralinin sahasında da büyük ölçekli bir enerji depolama yatırımı yapmayı planlıyor.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre proje Hawaii’nin Oahu adasında 2022 yılını Eylül ayında tamamen devrede çıkarılan santralin yaklaşık 85 dönümlük sahasındaki söküm çalışmalarının 2025 yılında tamamlanmasının ardından başlayabilecek.

Açıklamaya göre kurulacak bu tesis halihazırda inşa çalışmaları ABD, San Fransisco merkezli Plus Power şirketi tarafından inşa çalışmaları devam ettirilen adanın en büyük güneş+depolama projesş olan 185 MW / 565 MWh kapasiteli Kapolei tesisinden de daha büyük olabilecek.


[1] AES Corp.’s Waikoloa Solar + Storage Project online