Hava kirliliği yönetmeliğinde değişiklik yapılacak

Değişiklik ile jeotermal tesislere sürekli ölçüm cihazı takma zorunluluğu gelecek

29 Temmuz 2020

Jeotermal tesislerin takibi için hava kirliliği yönetmeliğinde değişikliği yapılacak Çevre ve Şehircilik Bakanı (ÇŞB) Murat Kurum Aydın ziyareti sırasında jeotermal tesislerinin hava kirliliği üzerindeki etkisini ölçmek için hava kirliliği yönetmeliğinde değişiklik yapılacağını söyledi. Bakanlık tarafından yayınlanan açıklamaya göre değişiklik ile tüm jeotermal tesislerin yıl sonuna kadar hava kirliliğini ölçmek için sürekli ölçüm cihazları takmaları zorunlu hale gelecek ve çalışmalar sonucunda bu tesislerin hava kalitelerine etkileri anlık olarak izlenebilecek.

Bakan Murat Kurum şunları söyledi;

“Aydın, ülkemizin yüzde 70 jeotermal kaynağına sahip bir şehri. Bu anlamda kentte 36 adet jeotermal tesisimiz var. Ve bu hafta jeotermal tesislerin hava kalitelerini izlemek amacıyla yapacağımız hava kirliliği yönetmeliğindeki değişiklikle artık tüm jeotermal tesislerin hava kalitelerini anlık izleyeceğiz, internet ortamında Bakanlığımız bu verilere anlık ulaşabilecek. Yıl sonuna kadar tüm jeotermal tesislerine hava kirliliğini ölçmek üzere sürekli ölçüm cihazlarını yönetmelik çerçevesinde takma zorunluluğu getiriyoruz. Bu çerçevede bütün tesislerin çevre mevzuatına uygunluğunun takibini anlık yapıyor olacağız.”

Kurum ayrıca bölgenin jeotermal potansiyelini tarım, seracılık, turizm ve konut ısıtması gibi alanlarda daha verimli kullanmak için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile ortak çalışma yürüttüklerini ce kentin hava kalitesinin anlık ölçümü için de bir mobil ölçü aracını Aydın’a göndereceklerini de söyledi.


[1] Jeotermal Tesislerin Hava Kaliteleri Anlık İzlenecek