Hareon Solar 3,25 milyar dolarlık finansman sağladı

Şirket gelecek 3 yıl içinde Türkiye’ye 3.350 MW panel satışı gerçekleştirmeyi planlıyor

27 Ağustos 2014

Çinli güneş elektriği ekipmanları üreticisi Hareon Solar şirketi Şanghay Borsası’na son finansal durumu ile ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu.

Şirket tarafından yapılan açıklamaların birinde Hareon Solar ve ILB Helios Energy AG şirketlerinin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da güneş elektriği projeleri geliştirmek için işbirliğine gittiği bilgisi verildi.

Açıklamaya göre iki şirket 2017’ye 6.721 MW’lık kurulu güneş elektriği gücü devreye almayı hedeflerken, Türkiye ise 3.350 MW’lık proje ile bu işbirliğindeki en büyük paya sahip olacak.

Şirketin diğer bir açıklamasında ise Hareon Solar’ın Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği için geliştirilecek olan 2,5 GW’lık güneş elektriği projesi içinde çerçeve anlaşmaya imza attığı bildirildi.

Açıklamaya göre anlaşma ILB Helios Energy AG, Hareon Swiss Holding AG ve TTKKB arasında imzalandı.

Anlaşmaya göre projenin 300 MW’lık pilot uygulaması ise 2014 yılında gerçekleştirilecek. Bununla birlikte TTKB tarafınan aynı proje için geçen hafta yapılan açıklamada ise proje kapsamında 2014’te 500 MW’lık kurulum gerçekleştirileceği bilgisi verilmişti.

Hareon Solar’ın diğer bir açıklamasında ise şirketin devam eden güneş elektriği projelerinin finansmanı için iki ayrı Çinli bankadan toplamda 20 milyar Yüen (3,25 Milyar ABD Doları) finansman sağladığını bildirdi.