Hanwha SolarOne ve Q-CELLS birleşiyor

Birleşme kararı ile Hanwha SolarOne fotovoltaik sektörünün en yüksek üretim kapasiteli şirketi oluyor

17 Aralık 2014

Güney Kore’nin en büyük gruplarından Hanwha’nın alt şirketleri olan Hanwha SolarOne ve Hanwha Q-CELLS şirketlerinin birleşme kararı aldığı açıklandı.

Hanwha SolarOne tarafından yapılan açıklamada birleşmenin Hanwha Q-CELLS hisselerinin SolarOne tarafından1.2 milyar dolar karşılığında satın alınması ile gerçekleşeceği bildirildi.

2015’in ilk çeyreğinde tamamlanması planlanan birleşme işlemlerinin ardından Hanwha SolarOne’ın piyasa değeri 2 milyar dolar düzeyine, hücre üretim kapasitesi 3.28 GW’a modül üretim kapasitesi ise 2.2 GW’a yükselecek.

Bu durum şirketi üretim kapasitesi bakımından küresel ölçekte şu an itibari ile ilk sıraya yükselmesini sağlayacak. Bununla birlikte Hanwha SolarOne geçen ay Güney Kore’de 230 MW’lık yeni bir modül fabrikası kurma hazırlıklarına başladığını açıklamıştı.

Halihazırda fotovoltaik sektöründe en yüksek üretim kapasitesi 3.19 GW ile Yingli Solar’a ait iken, ikinci sıradaki Trina Solar’ın üretim kapasitesi ise 3 GW.

Bloomberg haber ajansına konu ile ilgili açıklamada bulunan şirketin baş operasyon sorumlusu DK Kim bu kararın ABD ve Avrupa Birliği tarafından Çin’de üretilen güneş panellerine getirilen ek gümrük vergileri uygulamalarının etkili olduğunu söylerken, Hanwha Q-CELLS’in Malezya’daki fabrikalarında üretilen panellerin ise bu uygulamalardan muaf olduğuna dikkat çekti.

Kim açıklamasının devamında planlarının SolarOne’ın düşük maliyetli panel üretimi ile Q-CELLS’in yüksek verimli ve tam otomasyonlu hücre üretimi alanındaki üretim bilgisini kullanarak Hanwha SolarOne’ın maliyet alanındaki rekabetçiliğini artırmak olduğunu kaydetti.

Hanwha Grup Alman Q-CELLS şirketini 2012’deki iflasının ardından satın alarak bünyesine katmıştı.

Güney Kore’nin en büyük iş gruplarından olan Hanwha’ya ait olan her iki şirket de Türkiye’de faaliyet gösteriyor. 31 Mayıs 2013’de devreye giren Türkiye’nin 500 kW’lık çatı tipi ilk güneş elektriği santralinde de Hanwha Q CELLS tarafından sağlanan paneller kullanılmıştı.