Hanwha SolarOne Kayseri’deki proje için 2 MW’lık panel sağladı

Şirket ürünlerini Özkoyuncu Madencilik tarafından yapılan yatırım için sağladı

7 Ağustos 2014

Güney Koreli güneş paneli üreticisi Hanwha SolarOne şirketinin Kayseri’de gerçekleştirilen bir güneş elektriği projesi için 2 MW’lık panel tedarik ettiği bildirildi.
Şirketten konu ile ilgili yapılan açıklamada Özkoyuncu Madencilik tarafından gerçekleştirilen projenin, EPC sorumluluğunun ise Else Enerji tarafından üstlenildiği bildirildi.

Açıklamaya göre proje için modül tedariği anlaşması imzalanmadan önce her iki şirketin yetkilileri Hanwha SolarOne şirketinin fabrikasını ziyaret ettiler. Bu ziyaret sırasında rastgele seçilen modüller, üçüncü taraf kalite kontrolü için TÜV Rheinland’a gönderildi. Taraflar arasındaki tedarik anlaşması ise bu kuruluş tarafından yapılan denetimlerin sonuçlarının olumlu çıkmasının ardından imzalandı.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Hanwha SolarOne Ürün ve Pazarlama Kıdemli Direktörü Winfried Wahl Else Enerji ve Özkoyuncu Madencilik şirketinin bu yaklaşımını çok olumlu bulduklarını kaydetti. Wahl bunu çok olumlu bir piyasa eğilimi olarak, güneş elektriği ürünlerinin kalitesine yönelik olarak artan duyarlılığı teyit ettiğini kaydetti.

Winfried Wahl Hanwha SolarOne’ın üretim süreçleri ve ürünlerinin kontrolüne yönelik olarak ünlü denetim kuruluşları ile, müşterilerin yararına olacak şekilde, işbirliklerini artırdığını da sözlerine ekledi.

Kayseri-Niğde karayolu arasındaki 38 dönümlük bir arazide gerçekleştirilen santral ile yıllık 3,4 milyon kilovat-saat elektrik üretimi sağlanması öngörülüyor.
İnşa çalışmalarının  1 Mayıs’ta başlayıp, 4 Temmuz’da sonlandığı santralin ticari elektrik üretimine başlaması için ise TEDAŞ tarafından geçici kabulünün yapılması bekleniyor.  Projenin tamamlanması ile Else Enerji tarafından gerçekleştirilen güneş elektriği santrallerinin toplam kurulu gücü ise 5,4 MW’ı geçmiş oldu.