Hanwha Q CELLS wafer üretimine Türkiye’de devam edecek

Şirket üretim maliyetleri gerekçesi ile Çin’de gerçekleştirdiği üretimi durduruyor

19 Nisan 2018

Şirket üretim maliyetleri gerekçesi ile Çin’de gerçekleştirdiği üretimi durduruyor

Dünyanın en büyük güneş modülü üreticilerinden, Güney Koreli Hanwha Q CELLS Çin’deki wafer üretimini durdurduğunu açıkladı.

Güney Kore medyasına yansıyan haberlere göre Çin’in Jiangsu eyaletinde gerçekleştirilen üretim 2017’in son çeyreğinde durdu.

Haberlerde, şirket yetkililerine dayandırılan haberlerde kararın gerekçesi olarak ise wafer üretim maliyetlerinin yüksekliği gösterildi.

Bununla birlikte şirket wafer üretimine, üretim Türkiye’de devam edecek.

pv magazine’e konuşan Hanwha Q CELLS sözcüsü ise haberleri doğrularken, şirketin Türkiye’de kuracağı 1,3 GW yıllık kapasiteli fabrika ile tekrar wafer üretimine başlayacağını böylelikle fotovoltaik değer zincirlerinde wafer üretiminin kendi kontrollerinde olmaya devam edeceğini söyledi.
Wafer üretiminin halihazırda ana faaliyet alanlarında olmadığını, 8 GW’lık toplam modül üretim kapasitelerine rağmen yalnızca 1 GW’lık wafer üretim kapasitesine sahip olduklarını söyleyen sözcü çoğunlukla wafer satın alma yoluna gittiklerini, bu oranın şimdi daha da yükseleceğini ifade etti.

Hanwha Q CELLS geçtiğimiz yıl Türk ortağı Kalyon ile YEKA-1 GES yarışmasını kazanmıştı. İki şirket yarışmanın şartları gereğince kurmaları gereken fabrikanın temelini Ankara Organize Sanayi Bölgesi’nde Aralık ayında atmışlardı.

Hanwha Q CELLS geçtiğimiz yıl 5.438 MW’lık modül satışı ile küresel fotovoltaik pazarında beşinci sırada yer almışlardı. Şirket bu satışı ile 2017’de 2,177 milyar dolarlık gelir elde etmişti.