Halkbank 60 Milyon Avroluk Verimlilik Kredisi Sağlayacak

Halkbank Fransız Kalkınma Ajansı’ndan sağladığı kaynağı verimlilik projelerini desteklemekte kullanacak

11 Ocak 2012

Halkbank geçen yılın Mart ayında Fransız Kalkınma Ajansı ile yaptığı anlaşma çerçevesinde elde ettiği 100 milyon avro tutarındaki kaynağın, 60 milyon avrosunu enerji verimliliği projeleri için kullandırmaya devam ediyor.

Halkbank’ın enerji verimliliği alanında yatırım yapmak isteyen ve 500’den az çalışanı olan şirketler ile sınırlandırılan çalışmadan kredi limiti ise 2 milyon avro ile sınırlı olacak. Kredi çalışması ayrıca ödemesiz dönem ve uzun vade seçenekleri de sunmakta.

Halkbank tarafından yürütülecek çalışmanın diğer bir önemli özelliği ise krediden yararlanmak isteyen firmalara Schneider Electric Türkiye tarafından ücretsiz danışmanlık hizmeti sunulması.

Konu hakkında açıklama yapan Halkbank Uluslararası Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla şunları ifade etti:

“Enerjiyi, kaynak aktaracağımız öncelikli sektörler arasında yaklaşık 230 milyon ABD Doları tutarında orta ve uzun vadeli finansman desteği vererek değerlendiriyoruz. Bankamız, bugüne kadar uygun görülen projelere katkı sundu. Kredi programı kapsamında müşterilerimize sadece kredi kullandırmakla kalmayacak yatırımları için Schneider Electric tarafından verilecek ücretsiz enerji verimliliği danışmanlığından da yararlanmalarına imkan tanıyacağız. Yenilenebilir enerji yatırımları kadar enerji verimliliğini artırmak da Türkiye için bir önceliktir. Enerji verimliliği yatırımlarının finansmanı ile sera gazı emisyonu ve iklim değişikliği etkilerinin azaltılmasına katkı sunacağız. Enerji verimliliğinde görülecek iyileşmeler Türkiye sanayisinin uluslararası ekonomide rekabetçiliğini koruyabilmesi için temel bir gerekliliktir. Hedefimiz, çevreye duyarlı enerji üretim ve tüketimini teşvik ederek hem dünyanın ve ülkemizin geleceğini güvenceye almak hem de ülkemizde faaliyette olan firmaların uluslararası rekabet güçlerini artırmaktır.”

Schneider Electric Enerji Verimliliği Müdürü Cihan Karamık ise  proje ile ilgili şu açıklamalarda bulundu;

“Bu programda hem bilinçlendirme var, hem ücretsiz teşhis koyma, hem de uygun şartlarla tedavinin finansmanı var. Kredi programına, gerek endüstriyel alanlardan gerekse ticari binalardan yoğun talep geleceği kanısındayız. İşletme sahiplerinin yapması gereken, sadece ilgili Halkbank şubesine başvurarak bu kredi desteğinden yararlanmak istediklerini beyan etmeleri. Program sonunda hem finans sektörünün, hem de reel sektörün gündeminde önemli bir yer teşkil eden enerji verimliliği konusunda farkındalık yaratılacağına inanıyoruz.”

Halkbank bu kaynağı Fransız Kalkınma Ajansından 4 yılı anapara geri ödemesiz olmak üzere 12 yıl vade ile sağlamıştı.