Halk Bank Yenilenebilir ve Verimlilik İçin Finansman Sağlayacak

Halk Bankası Fransız Kalkınma Ajansı işbirliği ile KOBİ’lerin yenilenebilir ve verimlilik projeleri için kredi sağlayacak.

28 Mart 2011

Halk Bankası ile Fransız Kalkınma Ajansı arasında yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerinin finansmanı için 100 milyon avroluk kredi anlaşması imzalandı.

İmza töreninde yapılan açıklamada bu kredinin 4 yılı ödemesiz olmak üzere 12 yıl vadeli olduğu belirtilirken kaynağın 60 milyon avroluk kısmının enerji verimliliği projeleri için kullanıdırılacak iken geriye kalan 40 milyon avroluk kısmının ise yenilenebilir enerji projelerinin finansmanı  için kullandırılacağı bildirildi. Bu programdan en fazla 500 çalışana sahip KOBİ’ler yararlanabilecek iken süreç içerisinde Halkbank’ın enerji verimliliği uzmanı bir firma ile geliştireceği işbirliği  yolu ile de programdan yararlanan KOBİ’lere teknik danışmanlık da sağlanacak.

İmza töreninde konuşan Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynakları anlamında çok yüksek bir potansiyeli olmak ile beraber yenilenebilir enerjilerin birincil enerji kaynaklarında sadece yüzde 7’lik bir payı olduğuna dikkat çekti. Aydın bununla birlikte enerji yatırımlarının son derece stratejik yatırımlar olduğu ve günümüzde artık enerji üretmek kadar üretilmiş olan enerjinin verimli kullanımının da çok önemli olduğunu ifade etti.

Enerji kaynaklarının verimli kullanıldığında ülkenin enerji üretimi ve arzı konusunda dışa bağımlılığın önemli ölçüde azalacağını da iddia eden Hüseyin Aydın, bu amaçla bu programı gerçekleştirirken doğal çevrenin korunması için de büyük özen göstereceklerini söyledi.

Aynı toplantıda söz alan Fransız Kalkınma Ajansı Akdeniz ve Ortadoğu Departmanı Direktörü Marie-Pierre Nicollet iki bankanın gerçekleştirdiği bu çalışmanın iki ülkenin ”enerji konusunda aynı vizyona sahip olduğunu” gösterdiğini söyledi.

Nicollet, enerjiyle ilgili yatırımların en verimli yatırımlar olduğunu, bu tarz yatırımların özellikle Türkiye gibi enerji konusunda dışarıya bağımlı olan ve hızla kalkınmakta olan ülkelerde de büyük stratejik önem taşıdığını ifade etti.