“Hakaretlere karşı hukuki yola başvurulacak”

EPDK kuruma gelen tepkiler üzerine bir açıklama yayınladı

21 Ağustos 2022

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde yapılan değişikliğe gelen tepkiler üzerine bir açıklama yayınladı.

Kurum açıklamasında düzenlemenin amacının gerçek tüketimi olan ancak kısıtlı kapasite ve yer sorunu sebebi ile üretim tesisi kuramayan tüketicilerin önünün açılarak, “imkanı olan bütün tüketicilerin, ‘tükettiği enerjiyi’ güneşten üretebilmesine imkan sağlanması olduğu belirtildi.

Açıklamada düzenleme ile tesislerin yatırımlarının geri dönüşünün makul süreler içerisinde karşılanabilmek ile birlikte yenilenebilir enerji tesislerinin gerçekten ihtiyacı olan tüketiciler tarafından kurulacağına da vurgu yapıldı.

Bununla birlikte mevcut tesislerin, düzenleme ile getirilen kısıtın üzerindeki üretimlerinin de YEKDEM’e bedelsiz katkı olarak” bütün tüketicilere fayda sağlayacağı ifade edildi.

Hakaretlere karşı hukuki yola başvurulacak

EPDK açıklamasında kurumun bütün düzenlemelerinin her türlü eleştiriye açık olduğu belirtilirken, kuruma yönelik ağır hakaretlere sessiz kalınmayacağı , Kurumumuza yönelik hakaret içeren paylaşım ve değerlendirmelerde bulunanlar hakkında hukuki yola başvurulacaktır.

Kurum ilk olarak da kuruma yönelik “gangster, şehir eşkıyası” gibi ifadeler kullanan Elazığ OSB Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk’e yönelik olarak hukuki süreç başlatacak.

Kurumun açıklaması şu ifadeler ile tamamlandı;

Özellikle vurgulamak isteriz ki; EPDK ‘şahsi menfaat peşinde koşanların değil’ milletimizin çıkarlarını korumak ile mükelleftir ve lisanssız elektrik üretiminin tüketicilerimizin sırtına bir maliyet yükü getirmesine izin vermeyecektir.