Hakan Yıldırım Sanko Enerji Genel Müdür Yardımcısı oldu

Şirket 2020’de 200 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirmeyi planlıyor

18 Haziran 2020

Sanko Enerji Genel Müdür Yardımcılığı görevine Hakan Yıldırım’ın atandığı bildirildi.

Sanko Enerji tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, Ziya Erdem’in CEO olarak atanmasının ardından yapılan bu atamanın, Sanko Enerjinin sektörde kararlı adımlarla büyüdüğünü gösterdiği ifade edildi.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun olduktan sonra yüksek lisansını işletme alanında Boğaziçi Üniversitesinde tamamlayan iş hayatına 1998 yılında ASELSAN’da başlayan Yıldırım daha sonra Gama Güç Sistemlerinde doğalgaz boru hatları, kombine çevrim santralleri ve kömür santralleri projelerinde saha mühendisi olarak çalıştı

2005 senesinde Siemens Türkiye’de proje yöneticisi olarak çalışmaya başlayan Hakan Yıldırım 2018’de Siemens Gamesa Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su iken Siemens’ten ayrılmasının ardından 2018-2020 yılları arasında Kalyon Enerji Yatırım AŞ’de CEO olarak görev yapmıştır. 2019-2020 döneminde DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) Enerji İş Konseyi Başkanlığı yapmış olan Yıldırım aynı zamanda Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği Başkanlığı görevini de sürdürüyor.

Sanko Enerji Türkiye enerji sektöründe elektrik üretim portföyünün tamamı yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı nadir yatırımcılardan biri.

Şirketin portföyünde halihazırda toplam kurulu güçleri 725 MW olan 6 hidroelektrik, 2 rüzgâr enerjisi ve 3 jeotermal enerji santrali bulunuyor. Şirketin 1,5 milyar dolar yatırım ile devreye aldığı bu santrallerin ortalama yıllık elektrik üretimi ise 2,7 milyar kWh.

Sanko Enerji 2020 yılı sonuna kadar gerçekleştireceği 200 milyon dolar yatırım ile kurulu gücünü 900 MW, yıllık elektrik üretim miktarını da 3,4 milyar kilovat-saat seviyesine yükseltmeyi hedefliyor.