GÜYAD deprem bölgesi için seferber oldu

Dernek Hatay bölgesinde yardım faaliyetleri yürüttü

17 Şubat 2023

Enerji Yatırımcıları Derneği (GÜYAD) yönetimi ve üyeleri Kahramanmaraş merkezli yaşanan deprem felaketinin ardından bölge halkına destek olmak için önemli katkılar sağladılar.

Derneğin konu ile ilgili yayınladığı bilgi notuna göre depremin hemen ardından başlatılan çalışmalar ile GÜYAD üyelerinin katkısı ile gün içinde temel ihtiyaç maddeleri ve konteynırlardan oluşan bir konvoy oluşturuldu.

GÜYAD Başkanı Cem Özkök’ün bizzat başında olduğu konvoy hızla bölgeye hareket ederek, ilk günün akşamında felaketin en şiddetli yaşandığı şehirlerden olan Hatay’daki TED Hatay Koleji kampüsüne ulaştı.

Sevk edilen konteynırlar ile kampüste bir mini merkez oluşturulurken, okulun basketbol sahası malzemeler için depoya, tenis sahası da mini yatakhaneye dönüştürüldü.

Bölgeye ulaşan teknik uzmanların ve ihtiyaç duyan yabancı kurtarma ekiplerinin de dinlenme fırsatı bulduğu konteynırlar 20 Şubat 2023, Pazartesi tarihinden itibaren Hatay Valiliği emrine verilecek.

Enerji sorunu GES kurulumu ile çözüldü

Günde 1.200 kişiye yemek verilmeye başlanan kampüste, bölgedeki elektrik şebekelerinin hasar görmesi nedeni ile yaşanan enerji sorunu da GÜYAD’ın da verdiği destek ile 30 kW gücünde off-grid bir güneş enerjisi santralinin kurulması ile aşıldı.

Dernek ilerleyen günlerde arama kurtarma çalışmaları için iş makinelerinden mobil enerji ihtiyaçlarına, temel gıda malzemelerinden donanımlı insan kaynağının bölgeye sevkini kolaylaştırmaya kadar bir dizi süreci üye şirketleri ve diğer sektör dernekleriyle kesintisiz bir koordinasyon içinde yürüttü.

GÜYAD Başkanı Cem Özkök bölgenin hasar gören elektrik şebekesinin tekrar ayağa kaldırılması çalışmalarına katkı sundu ve Enerji Bakanlığı, Hatay Valiliği ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin bilgi ve yönlendirmesi dahilinde yapılan çalışmalar sayesinde Belen ilçesi ve Şenköy semtinin depremde hasar gören elektrik şebekeleri tekrar devreye alındı.

GÜYAD Güneş’te Birleşelim kampanyasına katıldı

Dernek devletin yetkili kanallarınca başlatılan bağış kampanyalarının duyurusunu üyeleri ve enerji sektörünün diğer mensuplarıyla paylaşırken, GÜNDER ve GENSED tarafından 10 Şubat tarihinde depremzedelerin temel enerji ihtiyaçlarının off-grid güneş enerjisi kurulumları ile karşılanmasını hedefleyen “Güneş’te Birleşelim – Deprem Bölgesi Enerji Destek” kampanyasına da katıldı.

Derneğin açıklamasında GÜYAD’ın tüm üyeleri ve çalışanlarıyla bölgeye destek olmayı sürdüreceği ifade edilirken son derece zor bir dönemden geçen bölgenin orta ve uzun vadeli ihtiyaçlarına koordineli cevap verebilmek adına da istişare ve planlamalarını devam ettirdiği bildirildi.