Gürkan Kumbaroğlu IAEE başkanlığına seçildi

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Gürkan Kumbaroğlu Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği başkanlığına seçildi

13 Ekim 2014

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Enerji Sistemleri Modelleme Laboratuvarı Direktörü Prof. Gürkan Kumbaroğlu’nun Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği’nin (IAEE) başkanlığına seçildiği bildirildi.

Prof. Kumbaroğlu 2005 yılında farklı üniversitelerde enerji ekonomisi üzerine çalışmalar yürüten 20 öğretim üyesi önderliğinde, Boğaziçi Üniversitesi merkezli olarak Enerji Ekonomisi Derneği’ni kurmuştu. Prof. Kumbaroğlu Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği’nin Türkiye kolu olarak faaliyet gösteren ve 218 üyeye derneğin başkanlığını kurulduğu günden beri yürütmeye devam etmekle birlikte IAEE’nin konferanslardan sorumlu başkan yardımcılığı görevini de üstleniyordu.

Boğaziçi Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada Prof. Kumbaroğlu’nun 1 Ocak 2015’de seçilmiş Başkan olarak başlayacağı yeni görevini 2 yıl boyunca sürdüreceği bildirildi.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Prof. Gürkan Kumbaroğlu Shell, BP, Aramco, BKW, Platts gibi enerji sektörünün küresel şirketlerinin ve ABD Enerji Enformasyon İdaresi, Singapore Enerji Piyasası Kurumu gibi kamusal enerji otoritelerinin IAEE’nin kurumsal üyesi olduğunu söylerken, başkanlığı ile birlikte Türkiye’nin enerji ekonomisi konusunda daha etkin olacağını, IAEE’nin etkinlikleri ile yayınlarında Türkiye’nin adının daha çok geçeceğini ve dünyanın önde gelen enerji otoritelerinin gözlerinin, enerji ekonomisinde en güncel gelişmeleri takip etmek için Türkiye’ye çevrileceğini fade etti.

Prof. Gürkan Kumbaroğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“IAEE dünya genelinde 100’ü aşkın ülkede aralarında Nobel ödüllü bilim adamları, bakanlar ve CEO’ların da bulunduğu 4500’ün üzerinde üyesi bulunan çok önemli bir kuruluş. IAEE’nin Türkiye’den yönetilmesi, hem bölgenin enerji terminali olabilmesini sağlayacak ekonomik analizlerin dünyanın önde gelen enerji ekonomistlerince tartışılması açısından hem de özellikle iklim değişikliği müzakerelerinde Türkiye’ye özgü koşulların enerji dünyasında ekonomik analizlerle daha yakından takip edilip tartışılması açısından son derece önemli bir fırsat niteliğinde. Hedeflerimiz arasında küresel enerji ekonomisi eğitim projeleri var. Özellikle IAEE yaz okullarını kurarak, Türkiye için de enerji arzı açısından son derece önemli iki bölge olan Afrika ve Ortadoğu’da yeni bir yapılanma kurmayı planlıyoruz. Bu anlamda IAEE ağını ve etkinliklerini geliştirmeyi ve öncelikli olarak Çin, Singapur, Azerbaycan ve Pakistan’da resmi IAEE temsilciliklerinin kurulması için çalışmalar yapacağız.”

İki ay süren elektronik oylama süreci sonunda Başkan seçilen Kumbaroğlu’nun yardımcı kadrosunda Şili eski Enerji Bakanı Riccardo Raineri, ABD’li enerji şirketi Empowered Energy’nin CEO’su Lori Smith Shell, Litvanya Ulusal Enerji Enstitüsü eski Başkanı Jurgis Vilemas, Fransa Ulusal Elektrik Dağıtım Şirketi ERDF Kıdemli Başkan Yardımcısı Christophe Bonnery bulunuyor.

Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, 1990 yılında Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden lisans, 1995 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden yüksek lisans ve 2001 yılında da yine aynı üniversiteden doktora derecesini aldı.

Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu’nun Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı-ICCI’da aldığı “Enerji Piyasalarına Bilimsel Katkı” ve Çin Bilimler Akademisi’nin seksen üç yıllık Akademi tarihinde 4.kişi olarak layık gördüğü “Kıdemli Uluslararası Bilim İnsanı” ödülleri de bulunuyor.