Güriş Iberdrola’nın Türkiye projelerini satın aldı

Güriş’in Iberdrola Yenilenebilir Enerji Üretimi Tic. ve San. Ltd. Şti.’nin tüm hisselerini satın aldığı açıklandı. 

14 Mart 2013

Güriş’in İspanyol Iberdrola’nın Türkiye ayağı olan Iberdrola Yenilenebilir Enerji Üretimi Tic. ve San. Ltd. Şti.’nin tüm hisselerini satın aldığı açıklandı.

Güriş İnşaat ve Mühendislik A.Ş’den yapılan açıklamada satın alma ile şirketin rüzgar enerjisi portföyüne Edirne’deki 48 MW’lık Subaşı RES, Kırklareli’deki 15 MW’lık Yaprak RES ve Muğla Bölgesi’ndeki 70 MW’lık Muğla RES projelerini eklediği belirtildi.

Açıklamada devralınan lisanslar için yatırımların 2013 yılında başlanacağı ifade edilirken, satın almanın finansal boyutu ile ilgili olarak ise bir bilgi paylaşılmadı.

Halihazırda devrede olan rüzgar enerjisi santrallerinin kurulu gücü 120 MW olan Güriş, 2014 sonu itibari ile 550 MW’lık kurulu güce ulaşarak bu alanda Türkiye’nin lider şirketlerinden olmayı hedefliyor.

İspanyol enerji şirketi Iberdrola rüzgar enerjisi kurulu gücü bakımından dünyada lider konumda bulunurken, şirketin 2012 sonu itibari ile sahip olduğu 14,034 MW’lık kurulu rüzgar enerjisi gücünün yüzde 43’ü ise İspanya dışında bulunuyor.