Güney Sudan da Paris İklim Anlaşması’nı onayladı

Anlaşmayı imzalamasına rağmen yürürlüğe sokmayan son 6 ülke Türkiye, Eritre, Irak, İran, Libya ve Yemen

24 Şubat 2021

Bu yıl 10’uncu kuruluş yıl dönümünü kutlayacak olan dünyanın en genç ülkesi Güney Sudan Paris İklim Anlaşması’nı ulusal meclisinde onaylayan ülkeler arasına katıldı.

Birleşmiş Milletler’in internet sitesinde yayınlanan güncellemeye göre ülke 23 Şubat 2021 itibari ile anlaşmayı onaylayan ülkeler arasına katıldı.

Bu gelişmeden sonra Paris İklim Anlaşması’nın imzacıları arasında olmasına rağmen anlaşmayı ulusal parlamentosunda onaylamayarak yürürlüğe girmesini sağlamayan 6 ülke kaldı.

Aralarında Türkiye’nin de olduğu bu gruptaki diğer ülkeler ise Eritre, Irak, İran, Libya ve Yemen.

2016 Ekim ayında yürürlüğe girmişti

Paris İklim Anlaşması 2015’in Aralık ayında gerçekleşen COP21 zirvesinde 194 ülke ve Avrupa Birliği temsilcileri tarafından kabul edilmişti.

Nikaragua ve Suriye Arap Cumhuriyeti’nin de anlaşmayı daha sonra kabul etmesi ile anlaşmadaki taraf sayısı 197’ye yükselmişti.

İnsanlık tarihinin en geniş katılımlı mutabakat metni olan anlaşma, 2016’nın Ekim ayında, anlaşmayı ulusal meclislerinde onaylayan ülke sayısının 72’ye, bu ülkelerin küresel sera gazı emisyonlarındaki payının ise yüzde 56,75’e ulaşması ile bu tarihten 30 gün sonra resmi olarak yürürlüğe girmişti.

Anlaşmanın yürürlüğe girebilmesi için, küresel sera gazı emisyonlarının en az yüzde 55’inden sorumlu, en az 55 ülkenin ulusal meclisleri tarafından onaylanması gerekiyordu.

Bununla birlikte Donald Trump döneminde anlaşmadan çekilen Amerika Birleşik Devletleri, Joe Biden yönetimi ile birlikte tekrar anlaşmaya dahil olmuştu.

Anlaşmayı imzalamayan tek ülke ise Vatikan.

 


[1] Status of Treaty – Paris Agreement