Güney Kore temiz hava için 15 kömürlü termik santrali kapatacak

Karar Ulusal İklim ve Hava Kalitesi Konseyi önerisi ile alındı

28 Kasım 2019

Güney Kore Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanlığı 1 Aralık 2019 ile 29 Şubat 2020 tarihleri arasında ülkedeki 60 kömürlü termik santralden 8 ila 15’inin aşamalı olarak kapatılmasının planlandığını açıkladı.

Bakanlığın açıklamasına göre kapatılma işlemi en eski santrallerden başlayarak uygulanacak ve kapatma takvimi elektrik talebinin güvenilir olarak sağlanması doğrultusunda belirlenecek.

Geriye kalan kömürlü termik santrallerde de üretim kapasitenin en fazla %80’i sınırlandırılacak.

Açıklamada ısınma kaynaklı elektrik talebin arttığı kış aylarında pik elektrik talebinin 88.600 MW’a, aşırı soğuk hava durumunda ise 91.800 MW’a ulaşacağını öngörüldüğü bildirilirken, oluşacak üretim eksikliğinin doğalgaz santralleri ile karşılanacağı bunun da LNG ithalatının artmasına neden olacağı ifade edildi.

Bakanlığın açıklamasında kararın, başkanlığını eski BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’ın yaptığı, Ulusal İklim ve Hava Kalitesi Konseyi’nin önerisi doğrultusunda alındığı bildirildi.

Konseyin çalışmasında Aralık-Şubat döneminde 9 ila 14 santralin, elektrik talebinin azaldığı Mart ayında ise 22 ila 27 santralin kapatılmasını önermişti.

Güney Kore hali hazırda elektrik talebini %40 oranında kömürlü termik santralden karşılıyor.

Güney Kore elektrik tüketimini düşürmek için ış aylarında artan elektrik tüketimini düşürmek için kapılarını açık tutan dükkanlara