Güney Kore Akıllı Şebekeler İçin 25 Milyar Dolar Harcayacak

Güney Koreli şirketler enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji tüketimini artırabilmek için akıllı şebekelere önemli yatırımlar yapmaya başladı.

9 Mart 2011

Güney Kore’nin en büyük elektrik üreticisi şirketi Korea Electric Power Corp.’un   Güney Kore hükümetinin karbon salımını azaltma hedefinin bir parçası olarak 5 yıl içinde akıllı şebeke yatırımları için 2 trilyon von (1.8 milyar dolar) yatırım yapacağı belirtildi.

Açıklamada ülkenin mevcut elektrik şebekesinin geliştirilmesi ve şebekelerde çift taraflı iletişimin sağlanması halinde 2030 yılında ülkenin toplam elektrik tüketiminde yüzde 10’luk düşüş ile 37 milyon von değer tasarruf sağlanabileceği, ayrıca bu sayede güneş ve rüzgar gibi temiz enerji kaynaklarından elde edilen daha fazla elektriğin elektrik hatları aracılığı ile taşınabileceği ifade edildi.

Güney Kore’de kamu ve özel sektör şirketlerinin 2030 yılına kadar akıllı şebekeler için 27.5 milyon von yatırım yapması bekleniyor.

Bu çalışmaları destekleyen Güney Kore yönetimi tüketicilerin elektrik kullanımının ve dolayısı ile fiyatlarının yüksek olduğu dönemleri önceden bilerek daha verimli bir şekilde elektrik kullanmalarını aynı zamanda elektrik şebekesine çok daha fazla yenilenebilir enerji sisteminin bağlanabilmesini mümkün kılmak istiyor.