Güney Kore 2,4 GW’lık kıyı ötesi rüzgâr projesi başlatıyor

Ülke yönetimi 10 yılda 12 GW’a yakın artış hedefliyor

21 Temmuz 2020

Güney Kore’de 2,4 GW gücünde olacak kıyı ötesi rüzgâr enerjisi projesinin başlaması dolayısı ile ülkenin Cumhurbaşkanı Moon Jae-in‘inde katılımı ile bir tören düzenlendi.

Törende ülkenin Kuzey Jeolla bölgesinde inşa edilecek proje için yerel yönetimler, özel sektör temsilcileri ve bölge halkının temsilcilerinin katılımı ile Mutabakat Anlaşması imzalandı.

Cumhurbaşkanı Moon Jae-in törende yaptığı konuşmada üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olarak bu coğrafi avantajlarını kullanarak kıyı ötesi rüzgâr enerjisi alanında dünyada ilk beş üreticiden biri olmayı hedeflediklerini kaydetti.

Moon Jae-in ülkesinin 2030 yılı yeşil enerji hedefleri arasında kıyı ötesi rüzgâr enerjisi gücünü 12 GW’a çıkarmak olduğunu da hatırlatırken, bunun için özel sektörün 14 trilyon Won (11,6 milyar ABD Doları) yatırım yapacağını söyledi.

Güney Kore’nin kıyı ötesi alandaki ilk ticari santrali 2018 yılı Kasım ayında 3 MW gücündeki Doosan türbinleri kullanılarak açılmıştı.

Ülkenin bu alandaki kurulu gücü halihazırda 124 MW iken 2019 sonu itibari ile de rüzgâr enerjisi alanındaki toplam üretim kapasitesi 1.512 MW idi.


[1] 한국판 뉴딜, 그린에너지 현장방문