Güneşte yeni rekor 2,30 dolar-sent

Teklif Asyalı bir konsorsiyumdan 1.170 MW’lık kapasite için yapıldı

22 Eylül 2016

Abu Dabi’de 19 Eylül 2016 tarihinde 350 MW’lık kapasite için düzenlenen güneş enerjisi yarışmasında yeni bir rekor kaydedildi.

Henüz yarışmayı düzenleyen Abu Dabi Su ve Elektrik İdaresi veya yarışmaya katılan firmalar tarafından resmi bir açıklama yapılmamış iken, yerel medya ve sektör dernekleri tarafından açıklanan bilgilere göre yarışmada yerel ve yabancı yatırımcılar tarafından verilen teklifler kilovat-saat başına 2,3 dolar-sent seviyesine kadar geriledi.

Ortadoğu Güneş Enerjisi Derneği (MESIA) tarafından açıklanan bilgilere göre Japon Marubeni ile Çinli Jinko Solar’dan oluşan konsorsiyum bu kapasite için 2,42 dolar-sentlik fiyat teklifi verdi.

Masdar, EDF ve PAL ise 2,533 dolar-sent, Tenaga ve Phelean Energu konsorsiyumu ise 2,598 dolar-sent teklif ettikler.

JGC, First Solar ve Sojitz konsorsiyumu tarafından verilen teklif 3,08 dolar-sent ve Kepco, Q Cells ve GSE’den konsorsiyumu tarafından verilen teklif ise 3,63 dolar-sent oldu.

Bununla birlikte Abu Dabi yerel medyası tarafından ismi açıklanmayan bir kaynağa dayanılarak verilen bilgiye göre Asyalı bir konsorsiyum, yarışma şartnamesindeki hakkına dayalı olarak, 1.170 MW’lık kapasite sağlandığı takdirde 2,30 dolar-sentlik alım fiyatı üzerinden elektrik satmayı taahhüt etti.

Yarışmanın kazananı Abu Dabili yetkililer tarafından yapılacak değerlendirmenin sonucunda açıklanacak.

Geçen Mayıs ayında açıklanan yarışmaya başta 90 firma ilgi göstermiş, bu firmalardan 34’ü ihaleye katılma hakkı kazanmıi fakat İtalyan Enel ve Fransız Engie gibi şirketler yarışmadan çekildiklerini açıklamışlardı.

Güneş enerjisi alanından bundan önceki bir en düşük rakam Ağustos ayında Şili’de yapılan yarışmada yaşanmıştı. İspanyol SolarPack şirketi bu yarışmayı kilovat-saat başına verdiği 2,91 dolar-sentlik teklifi ile kazanmıştı.

Mayıs ayında yine Abu Dabi’de düzenlenen 800 MW’lık yarışmayı ise Masdar Grup, İspanyol Fotowatio Renewable Ventures ve GranSolar şirketlerinden oluşan konsorsiyum 2,99 dolar-sentlik alım fiyatı ile kazanmıştı.

Türkiye’deki mevcut yasal düzenlemeler güneş enerjisinden üretilen elektrik için kilovat-saat başına 13,3 dolar-sentlik alım garantisi sağlıyor. Bu rakam yerli ekipman kullanımı oranına göre artış gösterebiliyor.