Güneş YEKA yarışması ilanı yayınlandı

1.000 MW kapasite için 3 ayrı yarışma yapılacak

5 Ekim 2018

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı güneş enerjisine dayalı ikinci YEKA yarışması için yarışma ilanını yayınladı.

Resmi Gazete’de yayınlanan ilana göre üç ayrı YEKA alanı için üç ayrı yarışma yapılacak.

İlana göre yarışmalar Şanlıurfa-Viranşehir’de 500 MWe, Hatay-Erzin’de 200 MWe ve Niğde-Bor’da 300 MWe kapasite için yapılacak ve yarışmaları kazananlar 30 yıllık kapasite kullanım hakkını elde edecekler.

Yarışmada başlangıç tavan fiyatı 6,50 ABD Dolar-cent/kWh olacak ve YEKA Kullanım Hakkı Sözleşmesinin imzalandığı tarihten itibaren 15 yıl geçerli olacak.

Başvuru aşamasında kesin, 1 yıl süreli, tamamen ve kısmen nakde çevrilebilir, limit dışı ve Şanlıurfa-Viranşehir için 3 milyon ABD Doları, Hatay-Erzin için 1,5 milyon ABD Doları, Niğde – Bor için 2 milyon ABD Doları tutarında teminat mektubu sunulması gerekecek.

Birden fazla yarışmaya başvurulması halinde, her bir yarışma için ilgili tutarda düzenlenmiş teminat mektupları ayrı ayrı sunulacak.

Yarışmanın kazanılması halinde ise sözleşmenin imzalanacağı tarihten en geç 1 gün öncesine kadar şartnamede verilen teminat mektubu formatında başkaca bir değişiklik yapılmadan sadece ilgili bölümler doldurulmak suretiyle, kesin, 10 yıl süreli, tamamen ve kısmen nakde çevrilebilir, limit dışı ve Şanlıurfa – Viranşehir için 15 milyon ABD Doları, Hatay – Erzin için 8 milyon ABD Doları, Niğde – Bor için 12 milyon ABD Doları tutarında teminat mektubununun sunulması gerekecek.

Yarışmaya başvuru için son tarih ise 31 Ocak 2019.