Güneş sanayisinde gelişimin devamı için mevzuata güven gerekiyor

“Lisanssızda hukuken tartışmalı bir ortam oluştu”

21 Ağustos 2022

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu – Türkiye Bölümü, GÜNDER Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde yapılan geriye dönük değişikliğin sektöre yönelik yatırımcı ve finansör güveni ile birlikte güneş enerjisi sanayisinin gelişimine de zarar verebileceği uyarısında bulundu.

GÜNDER Yönetim Kurulu tarafından konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada ilk defa 2013 yılında yürürlüğe giren Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliğinin öz tüketim amaçlı olduğu hatırlatılırken, son yapılan değişikliğin de kanun koyucunun bu amacı ile örtüştüğü ifade edildi.

Bununla birlikte düzenlemede yer alan “12/05/2019 tarihinden itibaren çağrı mektubu alanlar” ifadesi ile başlayan maddenin ise yönetmeliğin geriye doğru işlemesi anlamına geleceğine dikkat çekilirken, bu durumun hukuk güvenliği ilkesi ve “Kanunların Geriye Yürümezliği Prensibi” açısından yönetmeliğin kanunlara ve anayasaya uygunluğu yönünden hukuken oldukça tartışılır bir ortam yarattığının altı çizildi.

Açıklamada maddenin uygulanması halinde önceki mevzuata güvenerek yatırım yapmış firmalar için geriye dönülmez finansal sonuçlar, finansör kuruluşlarda ise sektörel güvensizlikler ortaya çıkacağı ayrıca potansiyel hukuki problemler oluşacağı ifade edildi.

Türkiye güneş enerjisi sanayisinin gelişiminin devamı için yatırımcılar ve finansörlerin mevzuata güvenin en üst seviyede olması gerektiğine vurgu yapılan açıklamada dernek tarafından uygulamaya ilişkin usul ve esaslar yayınlandığında yeniden değerlendirme yapılacağı bildirildi.