Güneş paneli pazarındaki aşırı kapasite sorunu ortadan kalkıyor

Uzmanlara göre güneş paneli talebi ve arzı arasındaki makas daralmış durumda

21 Ağustos 2014

Küresel güneş paneli pazarındaki arz ve talebin bu yıl dengeye gelebileceği iddia edildi.

Bloomberg haber ajansının konu ile ilgili haberinde değerlendirmelerine yer verilen güneş enerjisi sektörü analistleri ve sektör temsilcilerine göre pazarda 2006 yılından sonra görülen aşırı kapasite sorunu bu yıl itibari ile son bulacak. Hatta yeni teknolojiye sahip, verimli üretim kapasitesi ile talep arasındaki fark da neredeyse kaybolmuş durumda.

Bloomberg New Energy Finance (BNEF) öngörüsüne göre 2013 yılında 40 GW’lık büyüklüğe ulaşan güneş paneli pazarı, 2014 yılında 52 GW, 2015 yılında ise 61 GW’a ulaşacak.

Bununla birlikte BNEF küresel ölçekteki güneş paneli üretim kapasitesini, eski teknolojiye sahip üretim hatları ile birlikte, 70 GW olarak hesaplarken, diğer bir araştırma kuruluşu IHS’ye göre ise sektördeki verimli kapasite yalnızca 59 GW düzeyinde.

Haberdeki değerlendirmelere göre özellikle 2005-2010 yılları arasında hisseleri uluslararası borsalarda işlem görmeye başlayan Çinli güneş paneli üreticilerinin bu yolla sağladıkları 5 milyar dolarlık kaynak sayesinde de üretim kapasitelerini yükseltmeleri pazardaki dengeleri değiştirmişti.

Ortaya çıkan, talebin çok üstündeki arz panel fiyatlarının da hızla gerilemesine yol açmış ve sektördeki karlılıkların çok önemli oranda gerilemesine neden olmuştu.

Habere göre değişen bu dengeler ise ABD, ABD, Almanya ve Japonya’da birçok panel üreticisinin iflasına neden olmuştu.