Güneş Paneli Maliyetleri Düşmeye Devam Edecek

GTM Research düşen polisilikon fiyatlarının 2012’de piyasada etkisini göstereceğini iddia ediyor

20 Ocak 2012

GTM Research adlı araştırma kuruluşu tarafından hazırlanan ”Polysilicon 2012-2016: Supply, Demand & Implications for the Global PV Industry” adlı çalışma polisilikon fiyatlarındaki hızlı düşüşe dikkat çekerken, bu düşüşün devam edeceği öngörüsünde bulunuyor.

Çalışmada bundan 10 yıl önce polisilikon üretiminde oligopol bir piyasa yapısı olduğu ve pazardaki kar marjının yüzde 40 seviyesinde olduğu belirtilirken, 2008 yılında yaşanan arz yetersizliğinin ise spot piyasada polisilikonun kilogram fiyatını 400 dolara, kar marjını ise yüzde 70’ler seviyesine çıkardığı hatırlatılıyor.

Çalışmaya göre bu yüksek kar marjlarının cazibesi ile pazarda artan oyuncu sayısı son dönemdeki polisilikon fiyatlarındaki hızlı düşüşün ana sebebi olmuş durumda. Çalışmada Mart ayında polisilikon’un fiyatının kilogram başına 80 dolar iken Aralık ayında bu rakamın 30 dolara gerilemiş olduğuna da dikkat çekiliyor.

Çalışmada güneş enerjisi piyasasındaki polisilikon ticaretinin yüzde 80’inin uzun vadeli sözleşmeler ile yapılmasının güneş paneli fiyatlarındaki düşüşte polisilikon fiyatlarındaki son gerilemelerin etkisinin sınırlı kalmasını sağladığı iddia ediliyor.

Bununla birlikte diğer faktörler nedeni ile yıl başında kristal güneş enerjisi panellerinin watt başına 1.80 dolar seviyesinde olan fiyatlarının yıl sonunda 0.90 dolar seviyesine düştüğü hatırlatılırken, bundan sonraki süreçte ise polisilikon fiyatlarının panel fiyatlarına etki edebileceği belirtiliyor. GTM Research’e göre panel üreticileri polisilikon tedarikçileri ile sözleşmeleri tekrar müzakare etmeleri panel fiyatlarında yıl içinde 0.20 dolarlık düşüş görülmesini dolayısı ile güneş enerjisi panellerinin watt başına maliyetlerinin 0.70 dolara kadar gerilemesi sonucunu doğurabilecek.

GTM Research tarafından yapılan diğer öngörülere göre ise yıl içinde polisilikon fiyatları kilogram başına 20 dolara kadar gerileyebilecek iken, bir çok küçük üretici düşen kar marjları nedeni ile piyasan çekilecek.