Güneş paneli ithalatına yönelik gözetim düzenlemesi değişti

Gözetim uygulamasında ağırlık yerine yüzölçüme dayalı değer tespiti yapılacak

12 Mayıs 2017

Fotovoltaik modül ithalatına yönelik gözetim uygulamasının esaslarını belirleyen tebliğde değişiklik yapıldı.

Bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanan 2017/3 sayılı ‘’İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ’’ başlıklı düzenleme ile fotovoltaik modül ithalatında gümrük kıymeti metrekare başına 300 dolar olarak belirlendi.

Bu bedel 19 Kasım 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 2015/9 sayılı düzenleme ile kilogram başına 35 ABD Doları olarak belirlenmişti.

Konu hakkında değerlendirmede bulunan GÜNDER Başkanı Kutay Kaleli bugün yürürlüğe giren düzenleme ile fotovoltaik modül ithalatına yönelik gözetim belgesi uygulamasında birim maliyetin kilogram yerine metrekare olarak belirlendiğine dikkat çekti.

Kutay Kaleli bu sayede güneş enerjisi yatırımcılarının gözetim bedeli masrafının yüzde 25 düzeyinde azalmak ile birlikte ince film ve kristalin paneller arasındaki gözetim bedeli farkının da birbirine yaklaşacağına dikkat çekti.

TEİAŞ verilerine göre Türkiye’nin güneş enerjisine dayalı elektrik üretim kapasitesi Nisan ayı sonu itibari ile 1.103,7 MW’a ulaşmış durumda.

Bu gücün 1.090,8 MW’lık bölümü 1.355 lisanssız elektrik, 12,9 MW’lık bölümü ise iki ayrı lisansslı elektrik üretim projesi oluşturuyor.