Güneş enerjisinde yeni yarışmaların tarihleri belli oldu

TEİAŞ güneş enerjisinde 2. ve 3. paketler için yarışmaların Ocak ayında yapılacağını açıkladı

29 Aralık 2014

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) lisansslı güneş enerjisi yatırımları için 2. ve 3. yarışmaların yapılacağı tarihleri ve yeri açıkladı.

TEİAŞ tarafından yapılan ilk açıklamada ikinci paket yarışmanın Siirt-Batman-Mardin, Şanlıurfa-Diyarbakır, Antalya, Muğla-Aydın, Denizli ve Burdur bölgeleri için yapılan proje başvurularını kapsayacağı ve 29 Ocak 2015 tarihinde Ankara Holiday Inn otelinde gerçekleştirileceği bildirildi.

Kurum tarafından yapılan ikinci açıklamada ise Konya-1 ve Konya-2 bölgeleri için yapılan başvuruları kapsayacak üçüncü yarışmanın ise 30 Ocak 2015 tarihinde yine aynı otelde gerçekleştirileceğini duyuruldu.

Türkiye’de elektrik üretim lisansına tabi güneş enerjisi yatırımları için ilk başvurular 2013 yılı haziran ayında gerçekleştirilmişti.

600 MW üst sınır ile açılan başvuru sürecinde, yerli ve yabancı yatırımcılar Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na toplam kurulu güçleri 9.000 MW’ı aşan, 500’e yakın proje için kuruma önlisans başvurusunda bulunmuştu. EPDK bu yüksek talep ve ilgili yasal düzenlemeler gereğince başvurular arasında yarışma yapılarak önlisans verileceğini duyurmuştu.

İlk yarışma 12 Mayıs 2014 tarihinde, Elazığ ve Erzurum bölgeleri için gerçekleştirilmişti.

Bu yarışmada Solentegre Enerji Yatırımları Tic. A.Ş. 8 MW’lık Elazığ bölgesi için MW başına verdiği 827 bin TL’ik teklif ile 49 yıllığına elektrik üretim lisansı almaya hak kazanmıştı. Halk Enerji ise 5 MW’lık Erzurum bölgesi için verdiği 68 bin TL teklif ile 4,9 MW’lık projesini hayata geçirmeye hak kazanmıştı.