Güneş Enerjisinde Türk-Alman Ortaklığı

Anel Enerji ile Ralos’un güneş enerjisine yönelik ortaklık kurduğu açıklandı

7 Haziran 2010

Anel Enerji’nin Alman güneş enerjisi şirketlerinden Ralos New Energies AG ile ortaklık anlaşması imzaladığı belirtildi. İki şirket arasında yapılan anlaşmaya göre Alman şirket Anel Enerji’nin yüzde 5 oranında ortağı olacak ve bu oran iki yil içinde yüzde 50 düzeyine çıkabilecek.

Ortaklık anlaşmasının  imza töreninde konuşan Ralos New Energies AG CEO’su Albert Klein; “Türkiye, Kuzey Afrika ve Orta Doğu güneş enerjisi pazarının çok hızlı bir şekilde gelişmeye başlamasını bekliyoruz. Bu pazarda çok güçlü bir şekilde konumlanmış olan Anel Enerji ile ortaklığımızın bize güç veriyor. Ayrıca Türkiye’de YEK (Yenilenebilir Enerji Kaynakları) Yasası’nın en kısa zamanda yasalaşması ve doğru bir şekilde formülize edilmesini umuyoruz. Böylelikle Türkiye’nin Avrupa’dan büyük yatırımları çekebileceğine inanıyoruz” dedi.

Anel Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Çolak ise anlaşma ile bölgenin en büyük ve aktif enerji şirketinin çıkacağını belirtirken, Ralos’un güneş enerjisi alanındaki tecrübesi ve referansları ile Anel’in Türkiye ve bölgedeki aktivitesi birleştirildiğinde çok ciddi bir sinerji oluştuğunu ve Anel Enerji olarak hedeflerinin bölgede liderlik olduğunu ifade etti.