Güneş enerjisinde ilk lisanslara az kaldı

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Yusuf Yazar ilk güneş enerjisi santrali lisanslarının yılbaşı döneminde verilebileceğini söyledi

11 Kasım 2013

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Yusuf Yazar, büyük ölçekli güneş enerjisi santrali yatırımları için lisansların yılbaşı döneminde verilebileceğini söyledi.

Hürriyet gazetesinden Merve Erdil’in haberine göre Yusuf Yazar EPDK’nın kendilerine 480 kadar başvuru dosyasının büyük kısmını gönderdiği bilgisini verirken, birbirleri ile çatışan veya birbirini etkileyen güneş enerjisi santrali projelerinin görülebilmesi için tüm dosyaların sisteme girilmesi gerektiğini kaydetti.

Yusuf Yazar bu işlemin tamamlanmasının ardından Aralık ayı ortasına doğru proje başvuru dosyalarının TEİAŞ’a ulaşmış olacağını ve TEİAŞ’ın bu başvuruları trafo bazında gruplandıracağı ve yarıştıracağını belirtti.

Yusuf Yazar daha önce lisansların yıl sonu itibari ile verileceğini öngördüklerini de ifade ederken, bu öngörülerinde sarkma meydana gelmesine rağmen lisansların sahiplendirilmesinin yılbaşı öncesi veya sonrasında gerçekleşebileceğini kaydetti.

‘’Lisanssızda büyük potansiyel var’’

Lisanssız güneş enerjisi uygulamaları hakkında da görüşlerini paylaşan Yusuf Yazar, evlerde çatı tipi uygulamaların henüz çok yayılmadığını, ilk örneklerin beklendiğini söylerken ilk 100 uygulamanın Türkiye çapında yaygınlaşmasının ardından çok hızlı bir artış görüleceğini iddia etti.

Yazar sözlerini şu şekilde sürdürdü; ”İlk lisanslı santral devreye girdiğinde, biz belki yüzlerce MW lisanssızdan üretim yapıyor olacağız. Lisanssızda bir ikinci yaygın uygulamanın da biokütle olmasını istiyoruz. Özellikle hayvancılığın çok olduğu yerlerde, küçük küçük yüzlerce üretim tesisinin ortaya çıkması söz konusu. Lisanssız uygulaması bunun için çok uygun. Türkiye için büyük bir kazanç olur çünkü devreye alınamayan büyük bir potansiyel var orada.”

EPDK Türkiye’nin YEKDEM kapsamındaki ilk büyük ölçekli güneş enerjisi santrali yatırımları için 10-14 Haziran tarihleri arasında başvuruları kabul etmişti. Kurum tarafından proje başvurularının toplam sayısı ve kurulu güçleri hakkında resmî açıklama yapılmamış iken EPDK Başkanı Hasan Köktaş haziran ayında yaptığı bir açıklamada ilgili süreçte EPDK’ya 496 firmanın toplam kurulu güçleri 8 bin MW’ın üzerinde olan 600’e yakın proje başvurusu yaptığı bilgisini vermişti.

Lisanssız Elektrik Üretimi Derneği tarafından 21 elektrik dağıtım şirketinden elde edilen veriler toplanarak hazırlanan bir çalışmaya göre ise 20 Mayıs 2013 tarihine kadar elektrik dağıtım şirketlerine yapılan proje başvurularından toplam kurulu güçleri 250 MW’a yakın olan 659 başvuru olumlu bulunmuştu. Bu başvurulardan yaklaşık 114 MW’lık kısmını güneş enerjisi, 59 MW’lık kısmını ise rüzgâr enerjisi projeleri oluşturuyordu.

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Yusuf Yazar’ın aynı zamanda Türkiye’deki yenilenebilir enerji yatırım projelerine karşı finans kuruluşlarının yaklaşımı konusunda değerlendirmelerinin de bulunduğu haberin devamını buradan okuyabilirsiniz.