Güneş Enerjisinde Alman Amerikan Ortaklığı

Alman Ferrostaal ile Amerika’lı eSolar şirketinin ortaklık kurduğu açıklandı

23 Şubat 2010

Alman sanayi devi Ferrostaal AG ve Amerika, Kaliforniya merkezli başlangıç şirketi eSolar’ın güneş enerjisi alanında çeşitli ülkelerde projeler geliştirmek için ortaklık anlaşması imzaladıkları bildirildi. Anlaşma ile şirketlerin İspanya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuzey Afrika’da çeşitli projeleri hayata geçireceği belirtildi.

Anlaşmanın tüm detayları kamuoyu ile paylaşılmazken ilgili anlaşma gereğince projelerin gerçekleştirilmesinde eSolar termal güneş enerjisi alanında geliştirdiği teknolojiyi uygulayarak kurulacak güneş enerjisi santrallerinde alıcı ve aynalardan oluşan yapıyı kurmak ile yükümlü olacak. Alman MAN ve Abu Dabi’li Uluslararası Petrol Yatırımları ortaklığı olan Ferrostaal şirketi ise bu güneş enerjisi santrallerinin kurulması için gerekli finansal kaynaklarının sağlanması ve yüklenici olarak santrallerin hayata geçirilmesinden sorumlu olacak.

Konu hakkında açıklama yapan eSolar CEO’su John Van Scoter Ferrostaal ile kurdukları bu ortaklığın şirketleri için çok önemli bir başarı olduğuna vurgu yaparken, ortaklık sayesinde Ferrostaal’ın özellikle yoğunlaştırılmış güneş enerjisi santralleri üzerindeki uzmanlığının kendilerinin ödüllü teknolojileri ile birleşmesi sonucunda hızla dünyanın bir çok yerinde güneş enerjisi santrali projelerini hayata geçirmelerine imkan tanıyacağını ifade etti. Başlangıç şirketi olan eSolar’ın geliştirdiği teknoloji binlerce aynanın topladığı güneş ışığını tek bir alıcıya yansıtması yoluyla sistemde su buharı üretilmesine bu buharında çalıştırdığı buhar türbinleri ile elektrik üretimi sağlanması prensibine dayanıyor. Şirket geliştirdiği teknolojiyi sergilemek amacı ile Ağustos ayında 5 MW’lık bir güneş enerjisi santrali kurmuştu. Şirket yetkilileri bu santralin maliyetini belirtmekten kaçınmışlarsa da bu çapta bir fotovoltaik santralden daha düşük olacağını iddia etmişlerdi.