Güneş enerjisinde 2. ve 3. paket yarışmalar da tamamlandı

Güneş enerjisi yatırımcılarının TEİAŞ’a ödemeyi taahhüt ettikleri katkı payı 370 milyon TL’yi aştı

9 Şubat 2015

Elektrik üretim lisansına tabi güneş elektriği santrali yatırımları için 2. ve 3. paket yarışmalar yapıldı ve yarışmanın resmi sonuçları TEİAŞ tarafından açıklandı.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. tarafından 29 – 30 Ocak tarihlerinde Ankara’da düzenlenen yarışmalarda toplamda 230 MW’lık güneş elektriği santrali projesi için ön lisans sağlandı.

TEİAŞ tarafından açıklanan bilgilere göre yarışmalarda MW başına en yüksek teklifi 2.510.000 TL ile SBD Enerji Üretim ve Tic. Ltd. Şti. şirketi Konya -1 bölgesinde gerçekleştirmeyi planladığı 5 MW’lık Alibey GES projesi için taahhüt etti.

En yüksek katılım payını ise 31.608.990  TL ile Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. şirketi yine Konya – 1 bölgesinde gerçekleştirmeyi planladığı 18 MW’lık Alibeyhöyüğü GES projesi için taahhüt etti.

Yarışmalarda taahhüt edilen toplam katkı payı ise 370.870.820 TL oldu.

İlgili yarışma yönetmeliği gereğince yatırımcıların taahhüt ettikleri katkı paylarını projelerin ilk ünitesinin geçici kabulünün yapıldığı tarihten başlamak üzere en fazla 3 yıl içerisinde TEİAŞ’a ödemeleri gerekiyor.

Böylelikle lisansa tabi ilk güneş enerjisi yatırımları için açıklanan 600 MW’lık kapasitenin 245 MW’lık bölümü için yarışma süreci tamamlanmış oldu. Kalan 355 MW’lık bölüm için gerekli olan yarışmaların ne zaman yapılacağına dair resmi bir bilgi bulunmuyor.

2013 yılı Haziran ayında açılan başvuru sürecinde EPDK’ya 9.000 MW düzeyinde yatırım için başvuru yapılmıştı.

Yaklaşan Etkinlikler

Tümünü gör