Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği kuruldu

Güneş enerjisi alanında yeni bir sektörel dernek kuruldu

22 Kasım 2016

Güneş enerjisi alanında yeni bir sektörel dernek kurulduğu bildirildi.

EIF 9.Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı sırasında yapılan açıklamaya göre Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği (GÜYAD) Türkiye güneş enerjisi sektörünün farklı alanlarında faaliyet gösteren yerli ve yabancı 17 kurucu üye ile kuruldu.

Limak Enerji, Polat Enerji, EnerjiSA, Seul Grup, Engie, Enel, Akfen, Turcas, Tekno Grup, T Dinamik, Zorlu Enerji, Erikoğlu, Borusan EnBW, Çalık Enerji, Cengiz Enerji, Alarko, Güriş, Enerya, STFA ve Kibar Holding kurucu üyeliği ile kurulan derneğin başkanlık görevini ise Limak Enerji CEO’su Birol Ergüven yürütecek.

Konu ile ilgili açıklamada değerlendirmesi yer alan GÜYAD Başkanı Birol Ergüven şunları kaydetti;

‘’Güneş enerjisi sektörünün büyümesi için ve bürokrasiye, kamuya ve özel sektöre her türlü desteği vermek için bir araya toplandık. Aynı zamanda Türkiye’de teknolojinin geliştirilmesini ve yatırımların artmasını destekleyecek bir sivil toplum kurumu olacağız. Şu anda 17 kurucu üyemiz var. Türkiye’nin böyle bir çalışmaya ihtiyacı vardı. Güneş enerjisi sektörü içinde yatırımcıların bir araya geldiği derneği kurmak için büyük çaba sarf ettik.

Bütüncül bakış açısı ile yatırımcının önünde duran problemleri gidermek istiyoruz. Güneşle su ısıtmakta Türkiye ilk üçte yer alıyor. Doğru adımlar atarsak güneş enerjisi sektöründe dünyada ilk sıralarda yer alabiliriz. Paydaşlarının tamamının faydası için uzlaşılmış önerilere kılavuzluk yaparak yatırımcılara destek olmak adına adım attık. Her şey sektörün gelişmesi için.’’