Güneş enerjisi TÜBİTAK’ın öncelik listesinde ilk sırada

TÜBİTAK’ın güneş enerjisi projelerine 2 milyon TL’lik hibe sağlayabileceği açıklandı

15 Mayıs 2012

TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları (TEYDEB) Başkanı Fatih Yülek 1511 kodlu ”Öncelikli Alanlar Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı” kapsamında Ar-Ge çalışmaları için 400 milyon TL’lik bütçe ayırdıklarını söyledi.

Zaman gazetesinden Ercan Baysal imzalı olarak yayınlanan haberde Fatih Yülek’in ilk proje çağrısının güneş enerjisi alanında yapıldığı program ile Ar-Ge ve yenilik kapasitesinin güçlü olduğu ve geliştirilmesinin amaçlandığı enerji, gıda, makine, otomobil, bilgi ve iletişim teknolojileri alanlarındaki projelerin destekleneceğini söylediği belirtildi.

Güneş enerjisi ile ilgili yapılan çağrıda proje limitlerinin 2 milyon TL ile sınırlı olduğunu belirten Yülek, sonraki aşamalarda ise enerji depolama, kömür teknolojileri, yüksek verimli gıda ürünleri, makineler arası iletişim, bulut bilişim, otomobillerin gömülü sistemleri, otomobil beyinleri, bilgi güvenliği ve kriptoloji gibi alanlarda proje çağrısı yapacaklarını aktardı.

Fatih Yülek açıklamasında ayrıca TÜBİTAK’ın 2011’de ise sanayi kuruluşlarının benzer faaliyetleri için  280 milyonluk hibe sağladığını bilgisini verdi.