Güneş Enerjisi Tekrar Mahkeme Yolunda

İspanya’da hükümetin güneş enerjisi teşviklerine yönelik politikası yılan hikayesine döndü

18 Ocak 2011

İspanya’da mevcut güneş enerjisi santrallerine sağlanan yüksek alım garantilerinin düşürülmesine yönelik hükümet ve sektör çatışmasında yeni bir döneme girildi.

Ülkede görevde bulunan Zapatero hükümeti ülkenin kamu bütçesine zarar verdiği gerekçesi ile bir süredir 2007 yılında yürürlüğe giren yasal düzenlemeler ile güneş enerjisine sağlanan yüksek alım garantilerini düşürmeye çalışıyordu.

Buna yönelik 2010 yılında çeşitli çalışmalara başlayan hükümet ülkedeki yerli ve yabancı yatırımcıların yüksek tepkisi ile karşılaşmıştı. Sektör derneklerinin  konuyu yargıya taşırma ve hükümeti 1 milyar avroluk tazminat ile karşı karşıya bırakma tehdidi Madrid’i geri adım atmak zorunda bırakmıştı.

Fakat Aralık ayının son haftasında hükümetin ani bir kararla ülkedeki mevcut güneş enerjisi santrallerinin yararlandıkları alım garantilerini yüzde 30 oranında düşürdüğü açıklandı. Hükümet yetkililerince yapılan açıklamada bu düzenlemenin gerekçesinin bu yolla ülke bütçesinin üç yıllık süreçte 3 milyar avro tasarruf sağlayacağı olduğu belirtildi.

Güneş enerjisi sektörü ise hükümetin bu adımının gayri kanuni olduğunu iddia edip konuyu yargıya taşıma ve düzenlemenin yürütmesinin durdurulması için harekete geçti.

İspanya’da görevde bulunan Zapatero hükümeti son beş yılda elektrik tüketicilerine ucuz elektrik sağlama politikası güdüp, bu amaçla elektrik üreticilerini maliyetin altında tüketicilere sunma zorunluluğu getiriyor ve farkı bu firmalara borçlanıyordu. Hükümetin firmalara olan bu borçlarının çok ciddi seviyelere ulaşması ise üretici şirketleri çok zor durumda bıraktı.

Küresel finansal krizin etkilerinin ülke bütçesini etkilemesi ve elektrik tüketiminde yaşanan tahsilat sorunu nedeni ile elektrik üreticilerinin alacaklarını tahsil edememesi ise bu şirketlerin dış borçlanma yoluna gitmelerine neden oldu. Toplam 22 milyar avroya ulaşan borç düzeyi yüzünden ülke hükümeti bu borcu kapatabilmek için yakın zamanda 28 milyar avroluk ¨enerji tahvili¨ çıkarmak zorunda kalmıştı.

Bu nedenlerden dolayı Zapatero hükümeti son beş yılda ciddi teşvikler sağladığı yerli ve yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelik bu politikasını tekrar düzenliyor.