Güneş enerjisi sektörünün gündemi kapasite yetersizliği

Halil Demirdağ güneş enerjisinde üreticilerin desteklenmesi için yeni kapasiteler yaratılması gerektiğini söyledi

7 Kasım 2018

Smart Energy Yönetim Kurulu ve GENSED (Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği) Başkanı Halil Demirdağ güneş enerjisi sektörünün şu andaki en önemli gündeminin kapasite yetersizliği olduğunu söyledi.

Görüşlerini basın açıklaması ile paylaşan Demirdağ, açıklamasında küçük, orta ve büyük yatırımcılar sayesinde Türkiye’nin güneş enerjisi alanındaki elektrik üretim kapasitesinin 4.700 MW’ı aştığını söylerken, şu değerlendirmeyi paylaştı;

”Güneş enerjisi sektörü çok kısa sürede önemli işler başardı, bunu görmek ve takdir etmek lazım. Bu başarının devam etmesi için de yatırımların sürmesi, yatırımcının da desteklenmesi gerekiyor. Gerek firmaların gerekse bireysel yatırımcıların sektöre olan ilgisinin devam etmesi, küçükten büyüğe yeni projelere imza atılabilmesi için güneş enerjisinin önü açılmalı. Yatırımların sürmesi ve ülkemize daha fazla GES kurulabilmesi için yeni kapasiteler yaratılarak üretici desteklenmeli.”

Türkiye güneş enerjisi sektöründe şu an panel bazında %50’den, santral bazında ise %75’den fazla yerlilik oranına ulaşılabildiğinin altını çizen Halil Demirdağ, bunun yeterli bir oran olmadığı ve bu oranın yükseldiği ölçüde milli ve yerli olunabileceği, enerjide arz güvenliğinin de artabileceğini söyledi.

Smart Energy olarak hedeflerinin “Türk Malı” güneş panellerini dünyanın çok daha fazla noktasına ihraç etmek olduğunu vurgulayan Demirdağ, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Güneş enerjisi sektörü yeni pazarlar açarak yeni istihdam imkanlarının oluşmasını da olanak sağlayacaktır. Smart Energy olarak bu doğrultuda yatırımlarımıza devam ediyoruz. Ağustos 2017’de üretime başladığımız fabrikamızın kapasitesini büyüterek 420 MW’tan 800 MW’a çıkardık. Hedefimiz; yüksek teknolojiye sahip güneş panellerimizi Avrupa ve Amerika’nın yanı sıra, MENA (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) ülkelerine ihraç etmek ve 2020 yılında faaliyet gösterdiğimiz ülke sayısını 20’ye çıkarmak. İhracata yönelik yerli üretim güneş panellerimiz ile ülke ekonomisine yönelik katkımızı artıracağız.”

Smart Energy Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ 8-9 Kasım tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilecek EIF 2018’in ilk gününde “Dünya ve Türkiye’deki Enerji Piyasaları” başlıklı oturumda sektöre dair değerlendirmelerini paylaşacak.

Halil Demirdağ ayrıca GENSED Başkanı olarak da 9 Kasım’daki “Türkiye Güneş Enerjisi Sektörünün Mevcut Durumu ve Geleceği” başlıklı oturumu yönetecek.