Güneş enerjisi sektöründe yeni ortaklık

Merk Solar’ın Alman güneş enerjisi şirketi Gehrlicher ortaklık kurduğu açıklandı. 

2 Şubat 2012

Akfel bünyesinde yer alan güneş enerjisi şirketi Merk Solar’In Alman güneş enerjisi şirketi Gehrlicher ile ortaklık yoluna gittiği açıklandı. Açıklamada oluşan yeni şirketin adının Gehrlicher Merk Solar Enerji AŞ olduğu belirtilirken, şirketin hedefin Türkiye’nin güney ve doğu bölgelerinde güneş enerjisi santralleri kurmak olduğu açıklandı. Bununla birlikte şirket konutlara yönelik olarakda çalışmalarda bulunarak 3.500 avroluk güneş enerjisi sistemleri kurmayı hedefliyor.

Akfel Mühendislik Grup Üst Yöneticisi Murad Baltacı konu ile ilgili açıklamasında yeni şirkenim proje geliştirme, mühendislik, EPC, finansman ve güneş enerji santrali kurulumu alanlarında hizmet vereceği ve 2015’e dek sektörde önemli bir pay sahibi olmayı hedeflediğini söyledi.

Baltacı sözlerini şu şekilde sürdürdü;  “Alman Gehrlicher Solar 17 senelik deneyimini, biz ise Merk Solar’ın sektörel birikimini ortaya koyduk. Türkiye’de MW seviyesinde yapılacak projelere; Avrupa ölçülerinde, kredibilitesi fazla olan ürün ve hizmetlerin yanı sıra dış kaynaklı ayrı finansman modelleri de sunacağız.” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu illerinde bayilikler vereceklerine değinen Baltacı, 500 KW altı projeler için de lokal firmalarla ortaklık oluşturacaklarını vurguladı.

Akfel Grup Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Baltacı ise Türkiye enerji piyasasından söz ederken, “Türkiye büyüyor ve bu büyüme enerji ihtiyacına da yansıyor. Cari açığın da en büyük sebebi enerji ithalatı. 2012’de 39 milyar metreküp doğalgaz kullanıldı. 2011’de bu rakam 43 milyar metreküpe çıktı. Bu sene de 48 milyar metreküplük kullanım olacağı tahmin ediliyor. Durum, elektrikte de aynı şekilde. Onun için yenilenebilir enerjilerin hemen devreye girmesi gerekiyor.” dedi. Atıl tarım alanlarının güneş enerjisi için önemli olduğunu aktaran Fatih Baltacı, “Bu alanda artık teknolojiler de ilerledi. Enerjinin bütün alternatiflerini kullanmak durumundayız. Türkiye’de bu yönde ciddi yatırımlar olacaktır. Ancak buna rağmen enerji alanında ithalatçı olmaya devam edeceğiz.” yorumunu yaptı.

Gehrlicher Solar AG CEO’su Klaus Gehrlicher ise Türkiye’nin güneş enerjisi adına çekici bir piyasa olduğunu vurgularken, şunları kaydetti:

“Türkiye’de iktidar, yenilenebilir enerji kaynaklarındaki yatırımları arttıracak genel elektrik tarifesine çok yakın olan Yenilenebilir Enerji Kaynakları (YEK) Cetveli uygulamasını kanunen başlatarak ileriye yönelik başarılı bir harekette bulunmuştur. Bu durum da, ciddi manada devamlı ilerleyen bir piyasanın oluşmasında ideal olan ön şartları oluşturmuştur. Merk Solar ile yaptığımız ortaklığımızdan dolayı çok mutluyuz ve başarılı projelere birlikte imza atmayı hedeflemekteyiz.”

Türkiye’de 52 bin MW’lık bir enerji kurulumunun olduğunu bunun sadece 5 MW’lık bölümünün güneş enerjisine ait olduğunu bildiren Gehrlicher Merk Solar Enerji AŞ Genel Müdürü Ömer Cihan Karahan da şu açıklamalada bulundu:

“Bu alan ülkemizde çok bakir. Yapılacak çokşey var. Alman ortakları ile birlikte bu alanda büyüyeceğiz. Solar parklardan güneş enerjisini santralarına geçeceğiz. Öncelikle kendi portföyümüz için kimi projeler geliştireceğiz. Bunun için de Türkiye’nin doğu ve güneyinde uygun alanlar belirledik. Buralarda güneş enerjisini tarlaları kuracağız. Bu alanda mühendislikten tedarike, kurulumdan anahtar teslimine kadar bir hizmet vereceğiz. Bizi güçlü kılan alman ortağımızın uluslararası alanlarda tecrübesi ile birlikte kredibilitesinin fazla olması. Biz de Türkiye’de önemli bir tecrübe ve bilgi birikimine sahibiz. Öte yandan Türkiye’de 600 MW’lık bir güneş enerjisi yatırımı lisans bekliyor. 600 MW ile başlayacak ve 2015’e kadar bunlar tamamlanacak. 2023’e kadar ise bu rakamın 9 bin MW’a kadar çıkacaktır.”