Güneş Enerjisi Panellerinde Yüzde 30 Verimlilik!

Amerikalı bir şirket % 25-30 aralığında verimlilik sağlayabilecek güneş panelleri üretmeye çok yakın olduğunu açıkladı.

3 Ekim 2009

Amerikalı “Rose Street Energy Labs” adlı şirket yeni geliştirdiği bir teknoloji sayesinde % 25-30 aralığında verimlilik sağlayabilecek güneş panelleri üretmeye çok yakın olduğunu açıkladı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada galyum nitrit’in silikonla karıştırılması ile üretilen güneş pili’nin prototipinden olumlu sonuçlar alındığı belirtildi. 2010 yılının üçüncü çeyreğinde seri üretime geçilmesi planlandığı ve üretim süreci başladığında bu pillerde %25-30 arası bir verimlilik sağlanabileceği belirtiliyor.

RoseStreet Energy Labs üst yöneticisi Bob Forcier şirketinin kullandığı teknik sayesinde güneş spektrumundan çok daha geniş bir yelpazede yaralanılabileceğini belirtirken, ürettikleri bu güneş pillerinde başka bri yarı iletken madde kullanıp kullanmayacakları konusunda ise bilgi vermekten kaçındı. Forcier üretecekleri bu güneş pilinin maliyeti hakkında da açıklama yapmayı reddetse de planlarının maliyetleri 2014 yılında vat başına 1.5 Dolar seviyesine getirmek olduğunu söyledi.

Forcier Rose Street Energy Labs şirketinin 2005 yılındaki kuruluşu sırasındaki lisans anlaşmasında şirketin geliştireceği teknoloji ile %48 oranında verimlilik sağlayacak güneş enerjisi pilleri üretmek için çalışacağı belirtildiğini hatırlatırken yine bu hedef doğrultusunda şu an şirketin silikon kullanmadan galyum nitrit’i başka maddeler ile karıştırarak farklı bir güneş pili teknolojisi geliştirmeye çalıştığından bahsederken, bunun da ilk başta hedefledikleri %48 oranında verimlilik sağlayacak güneş pilleri üretilmesi sağlayacağını belirtti.