Güneş Enerjisi İle Kaçak Elektriğe Çözüm

Kırsal bölgelerde güneş enerjisi kullanımı ülke ekonomisine de katkı sağlıyor

6 Ocak 2012

Sıcak su elde etmek için kullanılan çatı tipi güneş enerjisi sistemlerinin kırsal bölgelerde ağaç kesimi dışında, kaçak elektrik kullanımını da engellediği belirtildi.

Zaman gazetesinden Şaban Gündüz’ün haberine göre Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Ser-Gün şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Uğurluel TEDAŞ yetkililerinin köylerde güneş enerjisi sistemlerinin kullanımının artışına bağlı olarak, kaçak elektrik kullanımının düştüğünü kendilerine ifade ettiğini söyledi.

Uğurluel sözlerine şu şekilde devam etti; “Isınmayı da içine kattığımızda kaçağın boyutları daha da artıyor. Ancak günısı yaygınlaşan köylerde kaçak tüketim düşüyor. Bunu TEDAŞ yetkilileri söylüyor. Gayri resmi olarak günısı giren köylerde kaçak elektrik tüketiminin büyük oranda düştüğü bilgilerini alıyoruz.”

Tamer Uğurluel güneş enerjisi kullanılan evlerde yıllık bin TL civarında tasarruf, ülke ekonomisine ise 200 milyon TL’lik katkı sağlandığı, sadece kendi müşterilerinin 2011 yılında odun tüketmeyerek 4 bin hektar baltalık meşe ormanı kesilmekten kurtardığını söylerken, sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Devlet, birkaç yıl önce Or-Köy projesi çerçevesinde orman köylerine ağaçları kesip yakmaması için günısıyı teşvik etti. Bu teşvikten 100 bine yakın köylü yararlandı. Bunun ciddi geri dönüşümü oldu. Orman Bakanlığı’nın istatistiklerine göre, bir aile sıcak su için 8 ton odun yakıyor. Güneş enerjisi dağıtıldıktan sonra yakılan odun bir tonun altına düştü.”