Güneş Enerjisi İçin 350 Milyon Dolarlık Teşvik

Kaliforniya eyaleti güneş enerjisi ile su ısıtma sistemlerini yaygınlaştırmak için yeni bir teşvik programı başlattı

22 Ocak 2010

Amerika’nın Kaliforniya eyalet yönetimi su ısıtma amaçlı kullanmak üzere çatılara güneş enerjisi sistemleri kurulumunu yaygınlaştırmak için 350 milyon dolarlık yeni bir teşvik programı başlattığını duyurdu.

Los Angeles Times gazetesinin haberine göre halihazırda çoğunlukla doğal gaz ve elektrik kullanarak giderilen bu ihtiyacın güneş enerjisi yolu ile elde edilmesi ile hem elektrik hem de doğalgaz kullanımında tasarrufa gidilmesi amaçlanıyor.

Gazetenin görüştüğü güneş enerjisi sektöründe üretim ve montaj işleri yapan bir firma sahibi haberi duyduklarında sevinçten şirketlerinde bir kutlama yaparak bu haberin şerefine kadeh kaldırdıklarını söyledi. Aynı kaynak geçen yılın kaliforniya güneş enerjisi sektörü için çok zorlu geçtiğini bütün yıl sadece on civarında sistem kurabildiklerini 2008’de ise bu sayının ellinin üzerinde olduğunu belirtirken, kendisininki gibi firmaların 1980’li ve 1990’lı yıllarda haftada 10 civarında kurulum yapabiliyor olduğunu da sözlerine ekledi.

Sektör temsilcileri bu kararın güneş enerjisi sektörü için çok önemli olduğunu, bunun tüketiciler lehine maliyetlerde -25 oranında düşüş anlamına geleceğini söylediler.

İlgili teşvik  evlerindeki su ısıtma sistemlerini güneş enerjisine çeviren ev sahipleri için 1.500 dolara kadar ödeme yapılmasını ve %30 oranında vergi indirimi sağlanmasını içeriyor.

350 milyon dolarlık paketin %40’ı müstakil konutlar için geriye kalan %60’ı ise apartmanlar ve işyerleri için kullandırılacak.

Yaklaşan Etkinlikler

Tümünü gör