Güneş elektriğinde yeni rekor 2,91 dolar-sent

Güneş enerjisi alanında yeni bir dünya rekoru kırıldığı açıklandı

12 Eylül 2016

İspanyol güneş enerjisi şirketi Solarpack Şili’de 19 Ağustos 2016 tarihinde gerçekleştirilen elektrik alım ihalesini, bir güneş enerjisi şirketi tarafından şimdiye kadar verilmiş en düşük satış rakamı ile kazandığını açıkladı.

Şirket açıklamasında ihaleyi megavat-saat (MWh) başına verdiği 29,10 dolarlık teklif ile kazandığı bilgisini verdi.

İhale şartlarına göre Solarpack 2021 yılından itibaren Şili elektrik şebekesine bu fiyattan elektrik iletecek. Bununla birlikte bu satış 08:00 ila 17:59 saatleri arasında gerçekleşebilecek ve yıllık 280 Gigavat-saat seviyesini geçemeyecek.

Şirket bu satışı ülkenin Tarapaca bölgesinde inşa edeceği ve 2019 yılında devreye almayı hedeflediği 120 MW gücündeki santral üzerinden gerçekleştirmeyi planlıyor.

Şili’deki elektrik alım ihalelerinde proje sahipleri, santrallerinin türünü belirtmeden, dağıtım şirketlerine miktar ve fiyata dayalı elektrik satış teklifinde bulunuyorlar.

Dağıtım şirketleri ise hedefledikleri kapasite ve fiyat faktörlerine bağlı olarak proje sahipleri bu teklifler üzerinden elektrik alım anlaşması imzalıyorlar.

Bununla birlikte aynı ihalede ağırlık rüzgar enerjisi projelerinin olmuş ve ortalama fiyat megavat-saat başına 47,60 Dolar olarak gerçekleşmişti.

Bir önceki rekor 3 ay dolmadan kırıldı

Güneş elektriği satış fiyatı anlamında bir önceki rekor bu yıl Dubai’de gerçekleşen ihalede kırılmıştı.

Ülkede Mayıs ayında Mohammed bin Raşid El-Maktum güneş enerjisi parkının 800 MW’lık üçüncü fazı için gerçekleştirilen ihale megavat-saat başına 29,90 Dolar fiyat ile sonuçlanmıştı.

Bu ihaleyi Abu Dabi’li Masdar Grup, İspanyol Fotowatio Renewable Ventures ve GranSolar şirketlerinden oluşan konsorsiyum kazanmıştı.