Güneş elektriği gücü artan Yunanistan Türkiye’ye elektrik satmayı planlıyor

Güneş elektriğinde 6 yılda 2 MW’dan, 2,500 MW kurulu güce ulaşan Yunanistan’ın resmi enerji şirketinin Türkiye’de elektrik satışı planlandığı bildirildi

7 Mayıs 2014

Kuraklık nedeni ile Türkiye’de yaz aylarında elektrik talebinin karşılanmasında sıkıntı yaşanması beklenirken, elektrik arzında yenilenebilir enerji paylarının hızla arttığı Yunanistan’ın resmi enerji şirketinin Türkiye’de toptan elektrik satışı gerçekleştirmeyi hedeflediği bildirildi.

Milliyet gazetesinde Mithat Yurdakul imzalı olarak yayınlanan habere göre Yunan Public Power Corporation (PPC) şirketi bu amaçla İstanbul’da 2 milyon TL sermayeli olarak PPC Elektrik, Tedarik ve Ticaret Anonim Şirketini kurdu.

PPC Yunanistan’da toplam 12.5 GW’lık kurulu güce sahip iken, ülkenin elektrik üretim kapasitesinin yüzde 68’ini temsil ediyor ve ülkedeki 7.4 milyon kişiye elektrik sağlıyor.

Türkiye geçen yılın Ağustos ayında elektrik talebini yüzde 24 oranında hidroelektrikten karşılarken, bu oran Yunanistan’da yüzde 8.97 olmuştu.

Aynı dönemde hidroelektrik dışındaki yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimindeki payı Türkiye’de yüzde 5 düzeyinde gerçekleşirken,  aynı oran Yunanistan’da ise yüzde 18.3 oranında gerçekleşmişti.

Bununla birlikte Türkiye’nin bu dönemdeki elektrik üretimi yüzde 44 oranında doğal gaz , yüzde 13 oranında ise kömür santrallerinde gerçekleşmişti. Yunanistan’da ise ilgili dönemde elektrik üretiminde doğal gaz santrallerinin payı  yüzde 27.7, kömür santrallerinin ise yüzde 27.7 olmuştu.

Yunanistan’da 2013 sonu itibari ile 2,579 MW’a ulaşan kurulu güneş elektriği gücü ülkenin elektrik üretiminin yüzde 5.8’ini sağlamıştı.

2014’te ülkenin bu alandaki kurulu gücünün 2,825 MW’a, toplam elektrik üretiminde güneş enerjisinin payının ise yüzde 7’e ulaşması bekleniyor.