Güneş elektriği gücü 2018’de 500 GW’ı aşabilecek

Kurulu güç 2017 sonunda 390 GW’ı aşmıştı

9 Nisan 2018

IHS Markit’e göre modül arzındaki yetersizlik 2018’de de devam edecek

Pazar araştırma kuruluşu IHS Markit küresel güneş elektriği pazarında 2018 yılında gerçekleşebilecek büyüme öngörüsünü yükseltti.

2017 Aralık ayında yayınladığı çalışmada 2018 için 113 GW’lık büyüme öngören kuruluş, son çalışmasında ise bu rakamı 118 GW’a çıkardı.

Çin ana belirleyici olmaya devam edecek

Çalışmaya göre Çin’in güneş elektriği gücü 2018’de 53 GW düzeyinde artış gösterebilecek. Bununla birlikte bu rakamın 60 GW’a kadar yükselme potansiyeli de var.

Çin’in büyümesinde ana etkenler gerek sektöre sağlanan politik desteğin sürmesi gerek ise güneş enerjisindeki büyümeyi büyük ölçekli zemine monte projelerden dağıtık sistemlere yöneltmeyi hedefleyen uygulamaların başarısı olacak.

Hindistan ise bu yıl ABD’yi de geçerek, Çin’den sonra en büyük ikinci pazar haline gelebilecek.

Bu pazardaki hızlı büyümenin etkenlerinden birisi de yatırımcıların devam eden gelişmeler doğrultusunda güneş panellerine gelebilecek anti-damping vergilerinden önce panel tedariklerini gerçekleştirme isteği olacak.

Arz sıkıntısı devam edecek

Polisilikon arzındaki sıkışıklık yılın ilk yarısında devam edecese de, üreticilerin yılın ikinci yarısından itibaren üretim seviyelerini artırmaları ile aşılabilecek.

Modül arzında sürecek yetersizlik ise projelerin hayata geçme hızını yavaşlatabilecek.

Modül fiyatlarının durağan olması da düşük alım fiyatları ile anlaşması yapılan ve bu yıl hayata geçmesi gereken projelerin yatırım geri dönüş sürelerinin uzamasında etkili olacak.