Güneş Danimarka’da erken yükseldi

Danimarka 2020 yılı için belirledeği hedefe bu yıl ulaşacak

18 Eylül 2012

Danimarka’nın güneş enerjisinde 2020 yılı için belirlediği hedefe bu yıl bitmeden ulaşabileceği açıklandı.

Ülkenin Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan açıklamada Danimarka’nın güneş elektriği üretim kapasitesini her ay 36 MW düzeyinde arttırmakta olduğu bilgisi verilirken, daha önce 2020 yılı için belirlenen 200 MW’lık kurulu güce 2012’nin son çeyreğinde ulaşılabileceği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca bu hızlı gelişmenin güneş enerjisi yatırımları için sağlanan yüksek teşvikler sayesinde yaşandığı ve Dansk Energi, Energinet.dk ve DONG Energy gibi ülkenin büyük enerji şirketlerinin ise Danimarka’nın 2020 yılında 1.000 MW, 2030 yılında ise 3.400 MW’lık kurulu güneş enerjisi gücüne ulaşacağını öngördükleri ifade edildi.

Bununla birlikte The Cophenagen Post gazetesinin konu ile ilgili haberinde ise ülkenin Çevre Bakanı Martin Lidegaard’ın güneş enerjisine sağlanan teşviklerin çok yüksek olduğunu, bu teşviklerin sektöre zarar vermeden düzenlenmesi gerektiği görüşü paylaşıldı.

Gazete ayrıca  Kopenhag Üniversitesi araştırmacılarından, Martin Greiner ve Gorm Andresen tarafından yapılan bir çalışmada ise Danimarka’nın elektrik ihtiyacını yüzde 80 oranında rüzgar yüzde 20 oranında ise güneş enerjisi ile sağlaması halinde enerji depolama teknolojisine sahip olma gerekliliğini erteleyebileceğini iddia edildiğini belirtti.

Danimarka elektrik ihtiyacını 2020 yılında yüzde 35 oranında, 2050’de ise tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamayı hedefliyor. Halihazırda ise yenilenebilir enerji kaynakları ülkenin elektrik talebine yüzde 22 oranında katkı sağlarken, güneş enerjisinin ise payı ise yüzde 0.5 düzeyinde bulunuyor.