Güneş 10 Yıl İçinde Fosil Yakıtlar İle Rekabet Edebilecek

BP Solar’ın Orta Doğu Yöneticisi Vahid Fotuhi 10 yıl içinde güneş enerjisi ve fosil yakıtlar ile elektrik elde etmenin maliyetinin aynı düzeye geleceğini iddia etti

25 Kasım 2010

BP Solar’ın Ortadoğu Yöneticisi Vahid Fotuhi Abu Dabi’de katıldığı bir konferansta 10 yıl içinde güneş enerjisi ile fosil yakıtların maliyet bakımından aynı noktaya geleceğini iddia etti.

Fotuhi açıklamasında günümüzde güneş enerjisinde maliyetin kilovat başına yaklaşık olarak 20 sent olduğunu hatırlatırken, artan talep ve gelişen teknoloji sayesinde bu rakamın 10 yıl boyunca her yıl ortalama yüzde 10 düşeceğini öngördüklerini söyledi.

Fosil yakıt fiyatlarının artmaya devam etmesi ile de beraber Fotuhi’ye göre 10 yıl içinde güneş enerjisi ile fosil yakıtlardan elektrik üretmenin maliyeti aynı noktada buluşacak.

Fotuhi açıklamasının devamında BP Solar’ın geçen yıl 200 megavat’lık güneş enerjisi kurulumu yaptığını bu yıl ise 300 megavat düzeyinde yeni yatırımı hayata geçireceklerini söylerken  Orta doğu’da büyük ölçekli güneş enerjisi yatırımlarını artırmak istediklerini de sözlerine ekledi.

Vahid Fotuhi Özellikle körfez ülkelerinin hızla artan nüfuslarına bağlı olarak yükselen enerji talebini karşılama, enerji kaynaklarını çeşitlendirme aynı zamanda ekonomik büyüme sağlama amacı ile nükleer ve yenilenebilir enerji alanlarına yatırım yapmaya başladıklarına dikkat çekti.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin bu ülkeler arasında öncü olduklarını söyleyen Fotuhi Suudi Arabistan’ın bir kaç yıl içinde 200 ila 300 megavat arası kurulu güneş enerjisi gücüne sahip olabileceği öngörüsünde bulundu.

Birleşik Arap Emirlikleri içindeki en büyük emirlik olan aynı zamanda en zengin petrol kaynaklarına sahip olan Abu Dabi ise hali hazırda 100 megavat kurulu gücünde olacak bir güneş enerjisi santralini hayata geçirmeye çalışıyor. Abu Dabi emirliği 2020 yılında enerji ihtiyacını yüzde 7 oranında yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamak istiyor.