Gümüşköy JES projesi 34.5 milyon dolarlık kredi sağladı

Yapı Kredi jeotermal enerji projesine 34.5 milyon dolarlık kaynak sağladı

3 Temmuz 2012

Yapı Kredi’nin Gümüşköy Jeotermal Enerji Santrali Projesi için 34.5 milyon dolarlık finansman sağladığı açıklandı.

Yapı Kredi’den yapılan açıklamada 10 yıl vadeli finansmanın EBRD MidSEFF kapsamında elde edilen kaynak ile gerçekleştirildiği ifade edilirken, finansmanın  21.8 milyon dolarlık bölümü Yapı Kredi Bankası, 12.7 milyon dolarlık kısmının ise Yapı Kredi Leasing tarafından sağlandığı ifade edildi.

Açıklamada projenin EBRD MidSEFF kaynağı kapsamında finanse edilen ilk jeotermal enerji projesi olması sebebi ile önemine vurgu yapılırken, MidSEFF kapsamında yenilenebilir enerji ve endüstriyel enerji verimliliği projelerinin finansmanı için ayrılan kaynağın Yapı Kredi tarafından ihtiyaç duyan firmaların hizmetine sunulduğu belirtildi.

Gümüşköy AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Çağlan Kuyumcu ise şunları kaydetti:

“158 adet ve her biri ortalama 4000 hektar olan alanlarda yaptığımız 5 yıla yakın bir süreyi içeren Jeotermal Kaynak arama çalışmaları sonunda, bu sahaların 11 adedinde, 60 MW kurulu gücü besleyecek kaynaklara ulaşmış bulunuyoruz. Varlığı kesin olan kaynakların yanında aynı sahalarda, yapacağımız araştırmalar devamında toplam JES kaynaklarımızın 100 MW’ı aşacağını öngörüyoruz. Bu enerji kaynaklarının en önemli özelliği tarafımızca ortaya çıkarılmış olmasının yanı sıra ülke ekonomisine yeni katılan enerji kaynağı niteliği taşımasıdır. Ayrıca bu sahalarda seracılık ve şehir ısıtmada da kullanılabilecek daha düşük sıcaklıkta jeotermal kaynaklara da ulaştık. Bu doğrultuda 50 dekar alanda pilot bir sera uygulaması ile faaliyete başladık ve kaynaklarımızın 1200 dekar sera ısıtma kapasitesini aşacağını tahmin ediyoruz.”

Mart 2013’te elektrik üretimine başlaması planlanan Gümüşköy JES projesi 13 MW kurulu güce sahip olacak iken ve yıllık elektrik üretim kapasitesi ise 85 GWh olarak öngörülüyor.