Greenpeace Uyandırmak İçin Uyudu

Küresel iklim değişikliği ile mücadeleye dikkat çekmek amacı ile İstanbul ve İzmir’de eş zamanlı gösteriler yapıldı

8 Aralık 2010

Greenpeace Akdeniz ve Küresel Eylem Grubu’nun katılımı ile İstanbul Taksim Meydanı ve İzmir Konak Medyadı’nda Cumartesi günü eş zamanlı olarak yapılan eylemlerde hükümet iklim değişikliği ile mücadeleye duyarsız kalmak ve gerekli adımları atmamak ile suçlandı.

İstanbul’daki eylemde pijama ve yastıkları ile uyuyan Greenpeace Akdeniz üyeleri hükümetin iklim değişikliği ile mücadelede derin uykuda olmak ile suçlarken dünya hükümetlerini, Meksika’nın Cancun kentinde gerçekleşmekte olan iklim zirvesinde gerekli adımları atmaya çağırdı. İstanbul’daki eylem, yapılan basın açıklaması ardından sloganlar eşliğinde Galatasaray Meydanı’na yapılan yürüyüşle sona erdi.

Eylem sırasında basın açıklaması yapan Greenpeace Akdeniz sözcüsü Emel Türker, “İklim görüşmeleri Cancun’da devam ediyor. Türkiye hükümeti hiç bir taahhütte bulunmadan görüşmelerde yer alıyor. İklim değişimi bütün felaketleri ile kapımızı çalarken, karar alıcılar uyuyor. Sera gazı salımlarında 19. sırada yer alan Türkiye, iklim değişimine katkısının az olduğunu ve gelişmekte olan bir ülke olduğu iddiası ile uzun uykusunu sürdürüyor. Çözüm üretmek yerine 50 kadar termik santral, Karadeniz’de bir arama platformu ve yeni petrol arama planlarıyla iklim değişikliğine yeni nedenler üretiyor. Hükümet artık ağır uykusundan uyanmalı, iklim ve enerji konularını ayrı konular gibi ele almaktan vazgeçmeli ve Enerji [D]evrimi için harekete geçerek iklim konusunda ciddi adımlar atmalıdır” dedi.

Küresel Eylem Grubu adına konuşan Mine Kösem de “Hükümet yetkilileri Rize’de 11 kişinin ölmesine yol açan aşırı yağış ve heyelanı, İstanbul ve Bursa’daki aşırı yağışları doğal afetler kapsamında görmekte. Pakistan, Rusya orman yangınları, seller, kuraklıklar her biri onlar için “ doğal afetler”. Tüm bu “doğal afetler” karşısında takındıkları tavır ise gözyaşı dökmek, üzüntülerini bildirmek. İklim değişikliğini durdurmak için gerçekçi, somut herhangi bir talebe sahip değiller” diye konuştu.

Türkiye 19. Kirleten

Greenpeace Akdeniz tarafından Cancun’da devam eden Tarafların Konferansı hakkında yapılan açıklamada ise iklim değişikliğinin önüne geçmek için hükümetlerin karbon salımlarını azaltma konusunda hukuki bağlayıcılığı olan bir anlaşmaya imza atmalı, endüstrileşmiş ülkeler yoksul ülkelerde iklim değişikliği ile mücadele için fon sağlaması gerektiğini savunuyor.

Greenpeace Akdeniz bu açıklamasında Türkiye iklim değişikliğine neden olan gazların salımında masum olmadığı gibi, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Raporunda toplam sera gazı salımı bakımından tüm dünya ülkeleri arasında 19. sırada yer aldığına dikkat çekerken, Türkiye’nin yüzde 95’lik artış oranıyla tüm OECD ve Doğu Avrupa ülkeleri arasında iklimi değiştiren gaz salımlarını en hızlı artıran ülke olduğunun altını çiziyor.

Sera gazı artış oranının büyüme oranı daha hızlı olan Çin’den bile daha fazla olan Türkiye’de şu anda Türkiye’de çözüm yerine 50 kadar termik santral, Karadeniz’de bir arama platformu ve yeni petrol arama planlarıyla iklim değişikliğine yeni nedenler üretildiği eleştirisi yine bu açıklamada yer alıyor.