“Görünmez el yine devrede mi?”

ENSİA Başkanı Alper Kalaycı lisanssız yönetmeliğindeki değişiklikleri değerlendirdi

21 Ağustos 2022

Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA) Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı lisanssız elektrik üretim tesislerinin enerji satışlarına sınırlıma getirilmesini eleştirdi.

Alper Kalaycı ENSİA tarafından yayınlanan açıklamasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından geçtiğimiz hafta yayınlanan yönetmelik değişikliğinin, ayakta alkışlanacak ve tüm lisanssız elektrik üretim sektörünü uçuracak çok olumlu değişiklikler içerdiğinin altını çizerken, 2019’da yürürlüğe giren yönetmelik sonrası devreye giren tesislerin ihtiyaç fazlası elektrik satışına sınırlama getirilmesinin ise tüm bu olumlu değişikliklerin geri planda kalmasına neden olduğunu söyledi.

Alper Kalaycı sektörün bilgisi dışında ve görüşü alınmadan hazırlanan değişikliğin kredi ve faiz yükü altına girmiş güneş enerjisi yatırımcıları için “oyun içinde kural değiştirme” anlamına geldiğini vurgularken, böyle bir kararın alınmadan önce gerekçeleri ile açık ve şeffaf bir şekilde sektöre anlatılması ve tüm risklerinin değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

“EPDK açıklaması izaha muhtaç”

Sektörde oluşan tepki ve kafa karışıklığı sonrasında EPDK’nın aynı gün yaptığı basın açıklaması ile konuya açıklık getirmeye çalıştığını hatırlatan Alper Kalaycı, bu açıklamada tüketim fazlası enerjiyi kamuya ücretsiz vermek istemeyen yatırımcılara yönelik, “Şalteri kapatan yatırımcılar ise hem kendi tüketimlerini karşılayamayacak hem de yerli ve milli bir kaynağımızın heba olmasına göz yummayı tercih etmiş olacaktır.” cümlesinin izaha muhtaç bir içerik taşıdığının altını çizerken, kamu otoritesi ile yatırımcılar arasında güven bunalımı yaratacak her türlü girişimden uzak durulmasını istediklerini vurguladı.

Böyle bir inatlaşma durumunda, yeni yatırımların ivmesinde büyük düşüşler olacağını ve ülkenin adeta güneş paneli çöplüğüne döneceği uyarısında bulunan Kalaycı, Türkiye’nin güneş enerjisi yatırımlarında yakaladığı ivmenin önüne set çekmenin kabul edilebilir olmadığını söylerken, şunları kaydetti;

Bundan üç sene sonra, bugün alınan ve uygulanan bir kararın, yine bir gece yarısı alınan kararla değişmeyeceğinin garantisini kimse veremez. Güvenin sarsılması yerli yabancı tüm yatırımcıların karar alma aşamalarını etkileyecektir. En kısa sürede geçmişe dönük yapılan uygulamadan vazgeçilmesi ve buna benzer bir durumun tekrar yaşanmayacağının garantisinin verilmesi gerekir.

“Görünmez el yine devrede mi?”

ENSİA olarak geçmiş yıllarda yapılan kamuoyu açıklamalarda pek çok kez “Görünmez bir el GES yatırımlarını engelliyor” değerlendirmesi yapıldığını hatırlatan Alper Kalaycı, bugünlerde bu benzetmenin ne kadar isabetli olduğunu anladıklarını söyledi.

Kalaycı sözlerini şu şekilde sürdürdü;

Sanayici, otel sahibi, fabrika sahibi, site sakini, apartman sakini ya da herhangi bir vatandaş… Kendi elektriğini üretebilecek iradesi ve finansal gücü varsa bırakalım üretsin. Ancak bunu yaparken insanları yormayan, onları tek noktada karşılayan ve tüm süreçlerini aynı noktada tamamlayabileceği bir sistem kurmamız gerekiyor. Ancak bu sistemi kurarken, bugün aldığı kararı yarın ortadan kaldıran, geriye doğru işleyen kararlar alarak güven bunalımı yaratan tutumlardan uzak durmamız önemli. Dolayısıyla vatandaşın istekli devletin ise yatırımların önünü açan noktada tutarlı şekilde konumlanması gerekiyor. Özellikle doğru bir regülasyon altyapısı ile ikili anlaşmaların önünün tamamen açılması gerekiyor. Küçük ölçekli yatırımcılara bir yatırım modeli sunmamız önemli. Bu durumda zaten 1 tüketip, 10 satayım diye kimse yola çıkmayacaktır.